Czy nauczyciele kończący pracę przejdą na emeryturę na podobnych zasadach jak policjanci? Do Sejmu trafiła petycja w tej sprawie.

Na emeryturę nauczyciele przechodziliby po przepracowaniu 25 lat. w zamian za to zniknąłby tzw. urlop dla podratowania zdrowia.

Do Sejmu trafiła niedawno petycja o wprowadzenie dla wszystkich nauczycieli prawa do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Bez względu na wiek, nauczyciele mogliby rozpocząć emeryturę już po przepracowaniu 25 lat.

– Zwracam się z uprzejmą prośbą o nowelizację ustawy Karta Nauczyciela w celu wprowadzenia prawa wszystkich nauczycieli do przechodzenia na emeryturę bez względu na osiągnięty wiek po spełnieniu kryterium 25 lat pracy w zawodzie nauczyciela – czytamy w petycji zacytowanej przez „Portal Samorządowy”.

>>> Jaka emerytura dla nauczycieli? Jak ją sobie obliczyć? <<<

Autor petycji argumentuje, że nauczyciele spełniają misję społeczną za małe pieniądze, podobnie jak policjanci, którym minister Brudziński zaproponował podobne uprawnienia. W petycji przypomniano o ujętym w Karcie Nauczyciela prawie do rocznego urlopu dla podratowania zdrowia. Określono to jako „relikt PRL” i zaproponowano zlikwidowanie, w zamian za wcześniejszą emeryturę.

CZYTAJ TEŻ NASZ PORADNIK http://pracanaemeryturze.pl/jak-przejsc-na-emeryture-krok-po-kroku/

– Proponuję, aby w zamian za wcześniejsze przechodzenie na emeryturę nauczycieli po 25 latach pracy (tak jak w Policji) uchylić w Karcie Nauczyciela relikt epoki PRL-u jakim jest prawo do skorzystania z rocznego urlopu na poratowanie zdrowia, który często jest wykorzystywany z błahych przyczyn np. „zdarty głos” czy depresja, która nie koniecznie musi być skutkiem pracy z dziećmi – czytamy. Propozycja trafiła do komisji do spraw petycji.