Nie będzie żadnej podwyżki świadczeń dla ok. 143 tys. Polek, które wygrały w Trybunale Konstytucyjnym batalię o wyższe emerytury. Tak postanowił ZUS opierając się na obowiązujących przepisach.

Po wyroku Trybunał Konstytucyjny na początku marca wydawało się , że kobiety, które urodziły się w 1953 roku i skorzystały z wcześniejszej emerytury, będą mogły zwrócić się o ponowne przeliczenie emerytury powszechnej i otrzymanie wyższego świadczenia.

Żadna ze 143 tys. kobiet może nie dostać wyrównania za lata wstecz. ZUS czeka na uzasadnienie wyroku i od niego uzależnia, czy będzie wypłacał wyrównania, czy nie. Tysiące kobiet nie będą miały także szans na ponowne przeliczenie emerytury. Tak postanowił ZUS.

– Musimy pamiętać, że przy rozpatrywaniu skargi o wznowienie postępowania na podstawie art. 145a k.p.a., Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest stosować również art. 146 k.p.a., który wyłącza możliwość uchylenia decyzji po upływie 5 lat od dnia jej doręczenia. Uchylenie decyzji w trybie art. 145a k.p.a. nie będzie więc możliwe w przypadku tych kobiet z rocznika 1953, u których od doręczenia decyzji przyznającej emeryturę upłynęło już 5 lat – napisał ZUS w opinii do jakiej dotarł dziennikarz „Gazety Wyborczej„.

Oznacza to, że żadnej podwyżki nie dostaną kobiety, które powszechną emeryturę pobierają od ponad pięciu lat.