Praca Na Emeryturze Logo

1 grosz to najniższa emerytura w Polsce

Michał Zagozdon
7 lipca 2021

1 grosz – tyle dokładnie wynosi najniższa emerytura jaką wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Osoby, które otrzymują takie świadczenie przepracowały jeden dzień. Wynika to z tego, iż takie osoby zgromadziły bardzo niski kapitał.

Dla wysokości przyszłego świadczenia ogromne znaczenie ma długość okresu odprowadzania składek. Im dłuższy staż pracy, tym dłużej odprowadzane do systemu są składki, przez co tym wyższą otrzymamy emeryturę. System emerytalny w Polsce nie uzależnia przejścia na emeryturę od uzbierania jakiegoś minimalnego kapitału.

Najistotniejszym jest osiągnięcie wieku emerytalnego – 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Doprowadzić to może do sytuacji, w której na emeryturę przechodzi osoba, która przez całe życie odprowadziła dwa czy trzy złote składek emerytalnych.

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

Obsługa tych niskich świadczeń kosztuje więcej niż wynosi sama emerytura. Należy prowadzić dokumentację emerytury, opłacić listonosza, który ją doręcza lub bank za zrealizowanie przelewu. Patrząc z ekonomicznego punktu widzenia nie ma to żadnego uzasadnienia. Zdaniem ZUS należy pomyśleć nad wprowadzeniem minimalnego stażu, który będzie uprawniał do emerytury.

Dotychczas zdaniem ekspertów, należy wprowadzić system, w którym miesięczne emerytury są wypłacane pod warunkiem, że wynoszą pewną ustaloną, minimalną kwotę. W przeciwnym przypadku świadczenie byłoby wypłacane jednorazowo za cały rok.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *