Praca Na Emeryturze Logo

Będą porządki z podwójną składką ZUS i KRUS

Redaktor
5 października 2021

Rząd ma w planach zająć się projektem, mającym na celu uregulowanie kwestii związanej ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z ZUS i KRUS. Znalazł się on w wykazie prac legislacyjnych. Ma też stworzyć permanentny mechanizm, który będzie chronił dzieci świadczące pomoc w gospodarstwie rolnym w razie wypadku przy pracy.

Sprawa dotyczy projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznych rolników oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przygotowany przez resort rolnictwa.

>>>Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity?<<<

Na bazie doświadczeń ministerstwa i KRUS przygotowane zostały propozycje zmian, których głównym założeniem jest usunięcie mankamentów w funkcjonowaniu rozwiązań w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników.

Główne założenie projektu to uregulowanie kwestii związanych ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. Zarekomendowano też rozwiązanie, dzięki któremu osoby o długim stażu ubezpieczeniowym będą mogły łatwiej uzyskać świadczenie związane z niepełnosprawnością.

Nowelizacje mają też dostosować przepisy o ubezpieczeniu społecznym rolników do praktyki w ich stosowaniu wynikającej z orzecznictwa sądowego. Termin przyjęcia projektu przez rząd prawdopodobnie czwarty kwartał 2021 r.

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *