Praca Na Emeryturze Logo

Chcesz otrzymać 14. emeryturę? Lepiej się pospieszyć

Redaktor
1 października 2021

Niespełna miesiąc pozostał do wypłat „czternastek”. Ci, który posiadają prawo do pobierania emerytur i chcą się załapać na czternastą emeryturę powinni jak najszybciej złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chcesz otrzymać 14. emeryturę? Lepiej się pospieszyć.

„Czternastka” ma trafić na konta seniorów w listopadzie. Z dodatkowego świadczenia ma skorzystać blisko 9,1 milionów osób. Warto jednak wniosek o status emeryta lub rencisty złożyć jak najszybciej, jeśli oczywiście spełniamy wszystkie formalne warunki. ZUS musi mieć czas na ich rozpatrzenie, a zdarza się, że czasem odsyła wniosek z prośbą o uzupełnienie dokumentacji. Brak uzyskania wspomnianego statusu do końca października, skutkować będzie tym, iż 14 emerytura przejdzie nam koło nosa.

>>>Ile można dorobić do emerytury i renty? LIMITY 2021. Sprawdź<<<

14. emerytura nie będzie i tak przysługiwać każdemu w takiej samej kwocie. Prawo do tego świadczenia w maksymalnej kwocie tj. 1250,88 zł brutto (1022,88 zł netto) posiadają tylko seniorzy, których emerytury nie przekraczają kwoty 2900 zł brutto.

Tych, których emerytury przekraczają wspominany wyżej próg, obowiązuje mechanizm „złotówka za złotówkę”. Polega on na tym, iż seniorzy, którzy posiadają wyższe świadczenia otrzymają „czternastkę”, ale pomniejszoną o kwotę przekraczającą prób.

>>>Kto straci na „emeryturze bez podatku”?<<<

Krótko mówiąc, osoby z emeryturą powyżej 3300 zł nie dostaną 14.emerytury. Około 500 tys. świadczeniobiorców pobierających najwyższe świadczenia nie otrzyma „czternastek”.

Czytaj też:

>>>Jaka będzie Twoja emerytura bez podatku?<<<

>>>Kiedy nie przechodzić na emeryturę?<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *