Praca Na Emeryturze Logo

Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? PORADNIK

Redaktor
6 października 2018

Jak naprawdę będzie wyglądać Twoja emerytura zależy głównie od tego jak się do niej przygotujesz w ostatnich latach pracy. Przeciętny Polak, gdy kończy pracą zawodowa, ma przed sobą jeszcze zwykle około co najmniej dwadzieścia lat życia. Można wtedy zająć się sprawami, które odkładaliśmy na później, zajęci pracą i wychowaniem dzieci. A także mieć czas na przyjemności. To może się udać, ale pod warunkiem, że wcześniej zaplanujemy, co będziemy robić na emeryturze. I zaczniemy zawczasu co miesiąc, regularnie oszczędzać  nawet niewielkie kwoty. Jak się do tego przygotować.

Kino, teatr, spotkania towarzyskie ze znajomymi, podróże?

Polscy emeryci spędzają zwykle wolny czas oglądając telewizję i słuchając radia. Robi tak aż 80 proc. z nas. Niemal co drugi emeryt wolne chwile przeznacza na drzemki, 42 proc. poświęca się życiu rodzinnemu - głównie wymieniamy tutaj opiekę nad wnukami. Badania CBOS są w tym względzie dość czytelne.

Czy ty wiesz już jak spędzać czas wolny, gdy tylko przestaniesz zawodowo pracować? A zwłaszcza czy przygotowujesz się do tego i oszczędzasz na to pieniądze? Koniec kariery zawodowej nie oznacza przecież końca życia, ale emerytura jaką otrzymasz może nie wystarczyć na spełnianie marzeń. Wtedy można wreszcie zrealizować własne plany, na które przez wiele lat brakowało czasu, ale nie uda się tego zrobić bez oszczędności. Ze względu na stan zdrowia trzeba być jak najdłużej aktywnym fizycznie. Jednak by na emeryturze chodzić do kina, teatru, spotykać się ze znajomymi i prowadzić bujne życie towarzyskie trzeba mieć na to pieniądze.

Emerytura nie musi oznaczać nudy

By podróżować z rodzina po świecie trzeba, przed przejściem na emeryturę, co miesiąc odkładać niewielka kwotę na poczet przyszłych wyjazdów. Takie podróżowanie paradoksalnie wcale nie jest drogie - najwięcej kosztują bilety lotnicze. Można za to o wiele więcej zobaczyć niż na tradycyjnych wczasach zorganizowanych przez biura podróży, gdzie turyści w pędzie zaliczają wszystkie muzea czy atrakcje turystyczne.
Jaka będzie Twoja emerytura? W sieci dostępnych jest wiele kalkulatorów gdzie można policzyć swoją emeryturę. Na przykład na kalkulatorze Avivy policzysz swoją potencjalną emeryturę https://kalkulator-emerytalny.aviva.pl/kalkulator/

By np. zebrać 28 tys. zł przez ostatnie lata pracy przed emeryturą warto odkładać w jednym z licznych programów oszczędnościowych po 200 - 300 zł miesięcznie. Dzięki temu przechodząc na emeryturę można zgromadzić nawet 150 tys. zł.

Polacy po latach pracy w korporacjach nie wyobrażają sobie spędzania emerytury spędzając czas tylko przed telewizorem. Oszczędzając i inwestując pieniądze zawczasu można swoje plany na ciekawe podróże zrealizować. I nie tylko na podróże. Warto też - na kilka lat przed przejściem na emeryturę - ubezpieczyć się od utraty zdolności zarabiania. Ubezpieczenie dochodów rodziny zwiększa nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale też szansę realizacji marzeń. Nie wystarczy marzyć, trzeba przełożyć te marzenia na liczby, czyli plan systematycznego oszczędzania, inwestowania w rzeczy, które dadzą zwrot z inwestycji.

Jaka waloryzacja emerytury w 2019? TABELA. WYLICZENIA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *