Praca Na Emeryturze Logo

Co to są PPK? Pracownicze Plany Kapitałowe

Redaktor
2 kwietnia 2021

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuję, że w 2060 roku stopa zastąpienia, czyli wskaźnik mówiący, ile procent ostatniej otrzymanej w życiu pensji będzie stanowić emerytura, spadnie poniżej 30%.  O oszczędności trzeba zadbać we własnym zakresie. Co to są PPK? Bardzo korzystnym rozwiązaniem może być przystąpienie do systemu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są odpowiedzią na niepokojące prognozy dla przyszłych emerytów. By na emeryturze żyć na godnym poziomie, należy oszczędzać samodzielnie. Dodatkowo ma w tym pomóc program, dzięki któremu do oszczędzania dokładać się nam będzie państwo. Oprócz kwoty, którą odkładamy sami (podstawowy wariant wynosi 2% wynagrodzenia), 1,5% wynagrodzenia dołoży nam nasz pracodawca.

Dodatkowo jeśli spełnimy wskazane w ustawie o PPK warunki, możemy liczyć na 240 zł raz do roku od państwa. Oprócz tego po trzech miesiącach od przystąpienia do planu, otrzymujemy na powitanie 250 zł. Za pośrednictwem pracodawcy i państwa kwota, którą odkładamy jest podwajana. Jest to zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie, niż samodzielne odkładanie pieniędzy na konto w banku. Należy tutaj nadmienić, iż przynależność do PPK jest w pełni dobrowolna.

>>> Jak obliczyć emeryturę dla pracującego na dwóch etatach?<<<

Odkładanie środków w PPK trwa co najmniej do osiągnięcia 60 roku życia pracownika. Można wtedy dokonać wypłaty całej sumy za jednym razem, lub wypłacić 25% oszczędności, a resztę dostawać co miesiąc przez następne 10 lat. Poprzez takie rozwiązanie środki będą cały czas pracowały, dzięki czemu suma wypłaconych pieniędzy będzie wyższa niż ta, którą możemy wypłacić z konta w wieku 60 lat.

Oczywiście jeśli zdecydujemy się na wypłatę środków w dowolnej chwili (tzw. zwrot) przed 60. rokiem życia, musimy liczyć się z potrąceniami. 30% środków z wpłat pracodawcy zostanie przetransferowane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zapisane na naszym koncie w formie składki emerytalnej. Oznacza to, że będzie to brane pod uwagę przy wyliczeniu naszej emerytury.

Utracimy wtedy także dopłaty od państwa. Będziemy musieli także zapłacić podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19%, czyli od sumy, którą dodatkowo udało się wypracować naszym środkom. Warto pamiętać, że decydując się na zwrot środków, nie musimy rezygnować z oszczędzania i wciąż możemy otrzymywać wpłaty od pracodawcy oraz dopłaty od państwa.

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *