Praca Na Emeryturze Logo

COVID-19 a przejście na emeryturę

Michał Zagozdon
13 lipca 2021

COVID-19 przedłużył czas przejścia na emeryturę. Spora część osób, która nabyła prawda do świadczeń w wyniku COVID-19 wolała pozostać w pracy niż przejść na zasłużony odpoczynek. COVID-19 a przejście na emeryturę, jak naprawdę to wygląda.

W 2020 roku aktywnych na rynku pracy było co najmniej 850 tysięcy osób w wieku emerytalnym, takie informacje podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na koniec ubiegłego roku 552 tysiące kobiet w wieku ponad 60 lat i 297 tysięcy mężczyzn, którzy przekroczyli 65 lat, opłacało składkę emerytalną lub rentową.

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

Nie ma jednak informacji, czy pobierają jednocześnie świadczenie, czy nadal pracują bez złożenia wniosku o wypłatę emerytury. Nie ma to jednak większego znaczenia jeśli patrzeć z perspektywy rynku pracy. Na nim jest ok 16,5 mln osób, gdzie potencjalnie 5% aktywnych zawodowo stanowią emeryci. Zdaniem ekonomistów to zaskakująco dużo.

Mimo, że liczba pracujących ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w 2020 r. nieco spadła – o 20 tysięcy, czyli zalewie 2,5% - to można się było spodziewać, że w wyniku pandemii kłopotów na rynku pracy oraz zwiększonego ryzyka zachorowania seniorów na koronawirusa to oni staną się grupą, którą dotkną zwolnienia.

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *