Praca Na Emeryturze Logo

Czternasta emerytura: ile dostaniesz? kiedy będzie wypłata?

Redaktor
1 czerwca 2021

Czternasta emerytura: ile dostaniesz? kiedy będzie wypłata? ZUS wypłaci czternastą emeryturę wszystkim uprawnionym z urzędu wraz ze świadczeniem za listopad 2021 r. 1250,88 zł brutto, dostaną osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Jeśli masz wyższą emeryturę to Twoja czternastka będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia, zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę”.

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

Osoby, których świadczenie będzie równe lub wyższe 4150,88 zł brutto nie otrzymają czternastki. Dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku .

Dla kogo 14. emerytura?

Czternastka przysługuje osobom, które do dnia 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

>>>Jak przejść na emeryturę - krok po kroku. NASZ PORADNIK<<<

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają od ZUS czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Ile 14-tki dostaniesz? Przykład:

Jeśli Twoja emerytura wynosi 3000 zł to 14-tka będzie przysługiwać Ci w kwocie pomniejszonej o 100 zł. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *