Praca Na Emeryturze Logo

Czy 13. emerytura będzie wypłacana co roku?

Redaktor
30 lipca 2019

Trzynasta emerytura - kto ją otrzymuje? Ile wynosi ? Czy będzie wypłacana co roku? Jakie są terminy wypłaty trzynastej emerytury plus. Wszystko o programie Emerytura Plus.

13 emeryturę - świadczenie Emerytura Plus wypłacono w maju 2019 r. 13 emeryturę dostało 9 milionów 800 tys. emerytów i rencistów. Emerytura Plus to jednorazowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury, czyli 1100 zł brutto. Pieniądze są wypłacane „z urzędu”, a nie na wniosek.
Czy 13. emerytury będą też wypłacane emerytom i rencistom w roku 2020 i w kolejnych latach? Premier Morawiecki ogłosił, że 13. emerytura ma być stałym punktem i będzie wypłacana co roku, a minister Elżbieta Rafalska poinformowała, że ze świadczenia będą korzystać:

  • renciści i emeryci rolnicy,
  • emeryci i renciści z powszechnego systemu ubezpieczeniowego,
  • osoby, które otrzymują emerytury pomostowe,  nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zasiłki przedemerytalne, świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, renty rodzinne oraz renty inwalidzkie i renty wojenne.

Z jednorazowego dodatku w wysokości minimalnej emerytury 1100 zł, a netto – na rękę 888,25 zł, korzysta się niezależnie od tego, jakie otrzymuje świadczenie. 13 emeryturę otrzymają również te osoby, które otrzymują niewielkie emerytury. 13 emerytura na rękę jest mniejsza od tradycyjnej minimalnej emerytury z ZUS-u (1100 zł brutto, czyli 934,60 zł na rękę).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *