Praca Na Emeryturze Logo

Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity?

Redaktor
21 sierpnia 2019

Emeryt po dojściu do wieku emerytalnego może dorabiać bez ograniczeń. Dopiero gdy przekroczymy 130 proc. przeciętnej pensji (od 1 czerwca to 6436,30 zł brutto), przestaniemy dostawać emeryturę.

UWAGA. Osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, mogą dorobić do wysokości 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (od 1 czerwca 2019 r. to 3465,70 zł brutto). Po przekroczeniu tej kwoty emeryturę będziemy mieli zmniejszoną o tzw. kwotę przekroczenia - nie więcej niż 599,04 zł; ta zmieni się w marcu 2020 r.

Kiedy przychód jest liczony jako dodatkowy? ZUS określa to jako „przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu". Emeryturę możemy mieć zmniejszoną lub zawieszoną, jeżeli od dodatkowego wynagrodzenia były odprowadzane składki ubezpieczeniowe, np. o pracę na etacie, pracę nakładczą.

UWAGA>>> Najpierw emeryt musi się zwolnić z pracy!

Na emeryturę można odejść tylko po zwolnieniu się z pracy. Jeśli tego nie zrobimy ZUS nie będzie wypłacał świadczenia. Trzeba zwolnić się choć na jeden dzień. Następnego możemy ponownie się zatrudnić u dotychczasowego pracodawcy. ZUS nie ma podstawy prawnej, by odmówić wypłacania emerytury.

Co przy emeryturze pomostowej?

Osoby pobierające emeryturę pomostową nie mogą dorabiać w dawnym zawodzie, czyli w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Gdy nadal będą pracować w trudnych warunkach, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia. Nikt jednak nie zabroni nam dorabiać w innych zawodach. Przy dorabianiu poza swoim zawodem obowiązują limity identyczne jak w przypadku wcześniejszych emerytur.

>>> Praca na emeryturze. Jak pobierać emeryturę i dorabiać? NASZ PORADNIK <<<

Uwaga przy pomostówce! Gdy osiągniemy wiek emerytalny, przysługuje nam zwykła emerytura. Ale trzeba złożyć wniosek. Jeśli tego nie zrobimy, ZUS przestanie wypłacać pomostówkę. Jeśli nadal pracujemy, to na emerytalnym koncie zbierają się dodatkowe składki. Mamy zatem prawo do ponownego ich przeliczenia i tym samym wyższej emerytury.

Dodatkowe składki, które odprowadziliśmy, pracując na pomostówce, dzielimy przez miesiące naszego tzw. dalszego średniego trwania życia ustalonego na dzień, kiedy składamy wniosek o przeliczenia. Uzyskana w ten sposób kwota powiększa emeryturę pomostową.

Wniosek o przeliczenie pomostówki można złożyć nie wcześniej niż po zakończeniu roku kalendarzowego naszego przejścia na emeryturę pomostową. O przeliczenie możemy wystąpić wcześniej, gdy pracodawca rozwiąże z nami umowę i nie będziemy już dorabiać.

Świadczenie kompensacyjne

Byli nauczyciele pobierający świadczenia kompensacyjne nie mogą dorabiać w szkole. Jeżeli się na to zdecydują, przestaną dostawać pieniądze z ZUS. Nikt nie zabrania pracować poza szkołą. Nauczycieli obowiązują limity dorabiania jak przy wcześniejszych emeryturach.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *