Praca Na Emeryturze Logo

Czy jako emeryt stracisz na Polskim Ładzie?

Michał Zagozdon
12 lipca 2021

Czy jako emeryt stracisz na Polskim Ładzie? Emerytury w wysokości ponad 5000 złotych pobiera dużo osób, które w przeszłości pracowały w górnictwie czy energetyce.

Te osoby zostaną najmocniej poszkodowane na reformie wprowadzonej przez Prawo i Sprawiedliwość w ramach Polskiego Ładu. To samo dotyczy ludzi, którzy pracowali mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, albo dodatkowo oszczędzali na jesień życia.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadczenie w wysokości 5 tys. zł brutto lub wyższym pobiera niespełna 5% wszystkich świadczeniobiorców. Jest to zbyt mała liczba by rząd się tym przejął.

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

Zdaniem ekspertów bardzo niekonsekwentnym jest, że rząd z jednej strony zachęca do dłuższej pracy, a z drugiej zamierza zabrać tym, którzy uzbierali sobie na tyle wysoki kapitał emerytalny, że ich świadczenia osiągnęły stosunkowo wysoki poziom.

W tym samym czasie prezydent Andrzej Duda konsultuje z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych wprowadzenie tzw. emerytur stażowych, co w konsekwencji oznacza kolejną obniżkę wieku emerytalnego dla wielu Polaków.

Wg. ekspertów dłuższa praca zawsze będzie bardziej opłacalna. Spora część seniorów dzięki temu wypracuje sobie godziwe emerytury, ale nie na takim poziomie, by stracić na zmianach związanych z odliczaniem składki zdrowotnej.

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *