Praca Na Emeryturze Logo

Czy kobiety urodzone w 1953 r. mogą jednak starać się o wyższą emeryturę?

Redaktor
9 maja 2019

Połowa pań z rocznika 1953, którym ZUS zaniżył wysokość emerytury na podstawie niekonstytucyjnych przepisów, prawdopodobnie nie będzie mieć wyższych świadczeń. To dlatego, że od doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło pięć lat. Jest jednak pewna furtka. Kobiety z rocznika 1953 r. mogą nadal dochodzić sprawiedliwości w sprawie wyższej emerytury.

Emerytki mogą dochodzić sprawiedliwości mimo że wcześniej nie składały decyzji o obliczenie emerytury po emeryturze. Mogą to także zrobić te panie, którym ZUS już raz odmówił wznowienia postępowania z powodu upływu 5 lat od wydania decyzji.

Panie, które pobierają zaniżone świadczenia, powinny złożyć wówczas do ZUS wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. ZUS nie ma możliwości odmówienia przyjęcia wniosku, każda osoba ma prawo do ponownego przeliczenia emerytury powszechnej. Są pierwsze przypadki, że ZUS, przeliczając świadczenie, uwzględnił wyrok trybunału. A tym samym przyznał emeryturę wyższą o prawie 500 zł miesięcznie.

Składają wniosek o przeliczenie emerytury można powołać się na nową okoliczność, jaką jest wyrok TK. Jeśli zakład odmówi jego rozpatrzenia, wówczas będzie zobowiązany wydać decyzję. W takim przypadku zainteresowana osoba zyskać możliwość odwołania się do sądu. A ten ma się kierować zasadą państwa prawa. Takie osoby powinny uzyskać już na drodze sądowej wyższą emeryturę.

Jak przejść na emeryturę - krok po kroku. NASZ PORADNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *