Praca Na Emeryturze Logo

Czy nauczyciel może przejść na emeryturę po 25 latach?

Redaktor
8 listopada 2018

Czy nauczyciele kończący pracę przejdą na emeryturę na podobnych zasadach jak policjanci? Do Sejmu trafiła petycja w tej sprawie.

Na emeryturę nauczyciele przechodziliby po przepracowaniu 25 lat. w zamian za to zniknąłby tzw. urlop dla podratowania zdrowia.

Do Sejmu trafiła niedawno petycja o wprowadzenie dla wszystkich nauczycieli prawa do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Bez względu na wiek, nauczyciele mogliby rozpocząć emeryturę już po przepracowaniu 25 lat.

- Zwracam się z uprzejmą prośbą o nowelizację ustawy Karta Nauczyciela w celu wprowadzenia prawa wszystkich nauczycieli do przechodzenia na emeryturę bez względu na osiągnięty wiek po spełnieniu kryterium 25 lat pracy w zawodzie nauczyciela - czytamy w petycji zacytowanej przez "Portal Samorządowy".

>>> Jaka emerytura dla nauczycieli? Jak ją sobie obliczyć? <<<

Autor petycji argumentuje, że nauczyciele spełniają misję społeczną za małe pieniądze, podobnie jak policjanci, którym minister Brudziński zaproponował podobne uprawnienia. W petycji przypomniano o ujętym w Karcie Nauczyciela prawie do rocznego urlopu dla podratowania zdrowia. Określono to jako "relikt PRL" i zaproponowano zlikwidowanie, w zamian za wcześniejszą emeryturę.

CZYTAJ TEŻ NASZ PORADNIK https://pracanaemeryturze.pl/jak-przejsc-na-emeryture-krok-po-kroku/

- Proponuję, aby w zamian za wcześniejsze przechodzenie na emeryturę nauczycieli po 25 latach pracy (tak jak w Policji) uchylić w Karcie Nauczyciela relikt epoki PRL-u jakim jest prawo do skorzystania z rocznego urlopu na poratowanie zdrowia, który często jest wykorzystywany z błahych przyczyn np. „zdarty głos” czy depresja, która nie koniecznie musi być skutkiem pracy z dziećmi - czytamy. Propozycja trafiła do komisji do spraw petycji.

Jaka emerytura dla matek z 4 dzieci? KRYTERIA? ZASADY?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *