Praca Na Emeryturze Logo

Czy opiekunowie osób niepełnosprawych dostaną niższe emerytury?

Redaktor
11 lipca 2021

Czy opiekunowie osób niepełnosprawych dostaną niższe emerytury? Proponowane zmiany podatkowe w "Polskim ładzie" uderzą w emerytów - opiekunów osób niepełnosprawych. Chodzi o opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych oraz samych niepełnosprawnych. Problemem będzie odprowadzanie 9-procentowej składki zdrowotnej, na zmianach nie tylko nie skorzystają wszyscy emeryci, ale znacząco stracą najbiedniejsi.

Teraz jest tak: składka zdrowotną wynosi 9 proc., ale nie cała jest pokrywana z kwoty netto świadczenia. Tylko jej 1,25 proc. Reszta – 7,75 proc. – idzie z zaliczki na podatek dochodowy.

>>>Jak przejść na emeryturę - krok po kroku. NASZ PORADNIK<<<

Zmiana jaką wprowadza „Polski ład" oznacza, że pełną składkę 9 proc. będzie odpisywana od każdego świadczenia emerytalnego, niezależnie od przysługujących zwolnień podatkowych. Nawet tych najniższych, do 2,5 tys. zł. W tym przypadku składka zdrowotna wynosi 225 zł.

Teraz emeryci z niepełnosprawnościami odliczają sobie od podatku koszty leków. Można to zrobić w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Odliczeniu podlegają jedynie „wydatki poniesione na zakup leków przepisanych osobie niepełnosprawnej przez lekarza specjalistę do stosowania ciągłego bądź czasowego". Część seniorów z powodu utraty ulgi będzie miało niższą emeryturę. Gdy ich rachunki za leki będą wysokie, a dochód roczny niższy niż 30 tys. zł, czyli emerytura poniżej 2,5 tys. zł. Jeżeli emeryt nie zapłaci podatku, to po prostu nie będzie z czego odliczyć kosztów lekarstw.

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

Od 1 marca 2021 r. najniższa emerytura czy renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta socjalna wynoszą 1250,88 zł brutto, czyli 1067 zł netto. Emerytury do dwóch i pół tysiąca zł pobiera w Polsce ponad 5 mln osób.

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *