Praca Na Emeryturze Logo

Czy studia zaliczają się do stażu pracy?

Michał Zagozdon
19 maja 2021

Czy studia zaliczają się do stażu pracy? Duża liczba osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że dyplom ukończenia uczelni wyższej gwarantuje doliczenia aż 8 lat pracy do emerytury.

Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znajduje się tabela, która informuje o tym, że nie ma znaczenia, czy dana osoba ukończyła 3-letnie studia licencjackie, 4-letnie inżynierskie czy 5-letnie magisterskie, ponieważ w każdym przypadku urząd do stażu pracy dolicza 8 lat.

Osoby, które posiadają tytułu doktora, które poświęciły około 5 lat na studia magisterskie oraz 4 kolejne na studia doktoranckie, nie mogą liczyć na 9 dodatkowych lat wliczonych do stażu pracy. Ustawodawca nie wziął - niestety - pod uwagę takiej sytuacji, w związku z czym niezależnie od czasu spędzonego na uczelni wyższej, każdy student z dyplomem uzyska 8 lat pracy do emerytury.

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

Pamiętać przy tym należy, że na długość stażu pracy nie ma wpływu to, przez ile lat realnie studiowała dana osoba. Wynika z tego, że 3-letni program studiów licencjackich może trwać u niej cztery, pięć czy więcej lat ze względu na przykład problemy zdrowotne czy niezaliczony semestr. Nie będzie to miało wpływu na liczbę lat pracy do emerytury.

Jak są liczone lata pracy do emerytury?

Poza wszystkimi przepracowanymi w firmie latami, do ogólnego stażu, czyli wszystkich lat pracy do emerytury, zaliczają się także:

  • - urlop wychowawczy,
  • - urlop macierzyński,
  • - lata poświęcone na ukończenie studiów na uczelni wyższej,
  • - lata prowadzenia działalności gospodarczej,
  • - okres pobierania świadczenia chorobowego,
  • - okres pobierania świadczenia powypadkowego,
  • - okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego,
  • - czas prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego oraz pracy w tymże,
  • - czas spędzony na czynnej i zawodowej służbie wojskowej w Wojsku Polskim,
  • - czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

>>>Jak przejść na emeryturę - krok po kroku. NASZ PORADNIK<<<

Mimo, iż wyliczenie lat pracy do emerytury może wydawać się nie najłatwiejszym zadaniem, to nie jest to trudne. Na początek trzeba pamiętać by skompletować wszystkie świadectwa pracy z firm w którym było się zatrudnionym podczas swojej kariery zawodowej, a także ( w przypadku absolwentów szkół wyższych) dyplomów poświadczających ukończenie studiów. Warto również wspomóc się wytycznymi zamieszonymi na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *