Praca Na Emeryturze Logo

Czy ZUS zbankrutuje bo ma coraz mniej pieniędzy na wypłacanie emerytur?

Michał Zagozdon
15 maja 2021

Czy ZUS zbankrutuje bo ma coraz mniej pieniędzy na wypłacanie emerytur? W ubiegłym roku różnica między przeciętnym wypłacanym świadczeniem emerytalnym kobiet i mężczyzn przekroczyła 1000 złotych. Dokładnie wynosiła 1032 zł. Wpisuje się to w wieloletni trend rozwierania się nożyc między emeryturami dla obydwu płci. W coraz gorszej kondycji znajduje się także Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Maleje jego zdolność do pokrywania wypłat emerytur wpływami ze składek.

>>> Jak obliczyć emeryturę dla pracującego na dwóch etatach? <<<

W 2015 roku przeciętne wypłacane świadczenie emerytalne kobiety stanowiło 68,5% emerytury mężczyzny. Obecnie ten odsetek osiągnął poziom 67%. Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS), ma coraz niższą zdolność do pokrywania wypłat świadczeń emerytalnych bieżącymi wpływami ze składek osób dziś pracujących. Największy wpływ na relatywnie mniejsze świadczenia mają niższe płace kobiet oraz inny przebieg ich typowej kariery zawodowej, w tym przede wszystkim urlopy macierzyńskie i wychowawcze.

W 2019 roku wskaźnik ten był rekordowo wysoki i wynosił prawie 83 procent. W kolejnym roku spadł do poziomu 74,7 procent, a w drugim kwartale kiedy przedsiębiorcy nie płacili składek, z racji korzystania z antykryzysowego zwolnienia, wpływy pokrywały jedynie około 60 procent wypłat. Podsumowując do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie wpłynęło 13 mld złotych składek.

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *