Praca Na Emeryturze Logo

Dla kogo emerytura z programu Mama 4 Plus?

Michał Zagozdon
10 maja 2021

Dla kogo emerytura z programu Mama 4 Plus? Rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4 Plus jest wypłacane od ponad dwóch lat. Jest ono skierowane dla osób, które nie mogły podjąć zatrudnienia lub z niego zrezygnowały, ponieważ poświęciły się wychowaniu co najmniej czwórki dzieci.

Ponad 72 tysiące osób pobiera świadczenie, które jest przeznaczone dla matek (rzadzko zdarza się by dostawali ją ojcowie, ale nie jest to wykluczone), które wychowywały co najmniej czwórkę dzieci. To tak zwana matczyna emerytura. Program ten wszedł w życie w 2019 roku. Ma na celu wsparcie osób, które z racji, iż nie łączyły wychowywania dzieci z pracą, nie posiadają stażu emerytalnego i przez co dostają bardzo niskie świadczenia.

Świadczenie emerytalne dla matek z minimum czwórką dzieci to kwota taka sama jak najniższa emerytura, która w 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto. ZUS lub KRUS odpowiadają za przyjmowanie wniosków o takie świadczenie. Osoba, która ubiega się o świadczenie z programu Mama 4 Plus pobiera już środki z innego zasiłku, wówczas wartość przyznana jej z programu będzie uzupełnieniem do kwoty minimalnej emerytury.

>>> Jak obliczyć emeryturę dla pracującego na dwóch etatach?<<<

Emerytura z programu Mama 4 Plus przysługuje:

  • osobie, która osiągnęła wiek emerytalny (kobieta 60 lat, mężczyzna 65 lat) i nie ma środków do życia, a także mieszka w Polsce od co najmniej 10 lat
  • kobiecie, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci. Jeśli matka porzuciła dzieci lub zmarła, o świadczenie będzie mógł również ubiegać się ojciec, który wychował minimum czwórkę dzieci.

Świadczenie przysługuje za równo Polakom, jak i obcokrajowcom, którzy legalnie przebywają na terenie naszego kraju.

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *