Praca Na Emeryturze Logo

Dla kogo podwójna emerytura? Kiedy dostaniesz podwójną?

Redaktor
10 listopada 2021

Dla kogo podwójna emerytura? Warunkiem jest to, że drugie świadczenie nie będzie wypłacane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Istnieje określona grupa seniorów, która może się ubiegać o dodatkowe świadczenie. Istotnym czynnikiem jest tutaj m.in wykonywany zawód przyszłego emeryta.

Ci seniorzy, którzy osiągnęli wiek emerytalny muszą złożyć wniosek o przyznanie im emerytury. Najistotniejszym tutaj jest wiek emerytalny, który zgodnie z rozporządzeniem z 2017 roku, w przypadku kobiet wynosi 60, a w przypadku mężczyzn 65 lat. Istnieje możliwość ubiegania się o wcześniejszą emeryturę, ale jest to możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach. Po wielu latach pracy kwota emerytury nie zadowala każdego.

>>>  ZUS rozwiązał problem czerwcowych emerytur <<<

Z reguły jest ona zdecydowanie niższa niż dotychczas otrzymywane wypłaty. Wpływa na to m.in staż pracy czy rodzaj umowy. Świadczeniobiorcy otrzymują emerytury, które mają na celu poprawić ich sytuację finansową. Liczyć mogą m.in. na trzynastą i czternastą emeryturę, czy 500+ dla seniora.

>>>Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity?<<<

Możliwym jest jednak otrzymanie podwójnej emerytury. Warunkiem jest to, że drugie świadczenie nie będzie wypłacane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. By dostać je z innego źródła należy w przeszłości przed otrzymaniem wieku emerytalnego:

  • być w służbach mundurowych
  • pracować za granicą
  • opłacać dodatkowe ubezpieczenie w KRUS-ie

Emeryci, którzy zasłużyli się dla kraju mogą uzyskać tzw. emeryturę mundurową. Mogą liczyć na nią m.in. żołnierze i policjanci. Z racji braku możliwości ustalenia wysokości emerytury wojskowej/policyjnej uwzględniając czas pracy jako cywil, emerytowany obywatel pełniący taką funkcję może uzyskać drugą emeryturę, oprócz tej wypłacanej przez ZUS. Emerytura mundurowa jest świadczeniem wypłacanym z ZER MSWiA.

>>> O ile wzrośnie Twoja emerytura w 2022 r.? Jaka waloryzacja emerytury? <<<

Podwójna emerytura jest także możliwa dla osób, które pracowały poza granicami kraju oraz dla tych, które były ubezpieczone w KRUS. Emeryci mogą ubiegać się o drugą emeryturę w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, pod warunkiem, że opłacali regularnie niezbędne składki. Należy podlegać KRUS-owi przed minimum 25 lat.

Dla osób, które pracowały za granicą konieczne jest złożenie wniosku o emeryturę w obu miejscach oraz urzędach odpowiednich do nich usytuowanych. Warto tutaj pamiętać, że wiek emerytalny w poszczególnych państwach może się od siebie różnić. Liczy się też staż pracy, dla przykładu w Niemczech, aby otrzymać emeryturę pomimo braku obywatelstwa, należy pracować minimum 5 lat.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *