Praca Na Emeryturze Logo

Dla kogo trzynasta emerytura 1100 zł? Ile dostaniesz na rękę?

Redaktor
15 marca 2019

Przed wyborami do europarlamentu każdy emeryt dostanie dodatkowo 1,1 tys. zł brutto (888 zł na rękę) - ogłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji PiS. 13 emerytura to świadczenie pieniężne, które zostanie wypłacone emerytom i rencistom. Pieniądze zostaną przekazane w maju 2019 r., w kwocie najniższej emerytury, która od 1 marca 2019 r. wynosi 1100 zł brutto. Trzynastą emeryturę ma dostawać 9,7 mln emerytów i rencistów.

Dokument przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada, że prawo do takiej wypłaty będą mieć wszystkie osoby pobierające renty i emerytury zarówno w systemie powszechnym, zaopatrzeniowym, jak i z KRUS. Prawo do wsparcia będą też mieć osoby pobierające emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, świadczenia nauczycielskie kompensacyjne oraz inwalidzi wojenni i wojskowi. W razie zbiegu prawa do świadczeń, osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie.

Wyliczenia: 1100 zł brutto = 1100 zł - 99 zł składki zdrowotnej - 112 zł 75 groszy podatku dochodowego + 46 zł 35 gr kwoty zmniejszającej podatek = 934 zł 60 gr.

Z kwoty 1100 zł brutto - 99 zł to składka zdrowotna. Na podatek potrzeba 198 zł, ale od tej kwoty odlicza się część składki na ubezpieczenia zdrowotne (z opłaconych 99 zł podatek pomniejsza więc kwota 85,25 zł). Trzecie odliczenie to kwota obniżająca podatek (wynika z poziomu kwoty wolnej). Dla tych, których świadczenia przekraczają 8 tys. zł w ciągu roku, jest to 556 zł. To 46 zł miesięcznie mniej na podatek co miesiąc.

>>Waloryzacja emerytur od 1 marca. Sprawdź ile dostaniesz<<<

Skąd będą pieniądze na trzynastą emeryturę? Ponad 10 mld zł przeznaczonych zostanie m.in. z Funduszu Pracy, choć prawo nie pozwala wydawać pieniędzy z tego funduszu na emerytów.

Najwięcej pieniędzy na trzynastki ma pochodzić z oszczędności w FUS. To fundusz, którym zarządza Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na jego konto wpływają składki od pracujących Polaków, które od razu wydawane są na bieżące renty i emerytury. FUS dostaje jednak dotacje z budżetu państwa. W 2018 r. budżet dołożył do ZUS 35,8 mld zł. Na ten rok jest dotacja - 49 mld zł.

>>Praca na emeryturze? Jak pobierać emeryturę i dorabiać? PORADNIK<<<

Innym źródłem finansowania trzynastek ma być Fundusz Pracy na który składają się Polacy prowadzący firmę. Co miesiąc płacą za siebie i pracowników 2,45 proc. podstawy do ubezpieczeń społecznych. Pieniądze te mają łagodzić skutki bezrobocia. Powinny być więc przeznaczane na zasiłki dla osób bezrobotnych, stypendia naukowe, szkolenia, przekwalifikowanie zawodowe.

Jest jeszcze Fundusz Emerytur Pomostowych - specjalny fundusz, na który składają się pracodawcy zatrudniający osoby pracujące w szczególnych warunkach. To z tych składek wypłacane są emerytury osobom pracującym w najcięższych warunkach. 2018 r. ten fundusz zamknął się na plusie kwotą 23,7 mln zł.

Praca na emeryturze? 4 na 10 emerytów będzie zmuszona dorabiać

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *