Praca Na Emeryturze Logo

Dla kogo wyższa emerytura za pracę przy komputerze z monitorem kineskopowym?

Redaktor
12 sierpnia 2019
Osoby urodzone po 1948 r. mogą się starać o specjalną rekompensatę za zmęczony przed laty wzrok przed monitorem kineskopowym. Taką rekompensatę dostanie np. informatyczka, która wygrała przed Sądem Najwyższym z ZUS swoją sprawę.
O świadczenie mogą się starać osoby urodzone po 1948 r., które przed 2009 r. wypracowały co najmniej 15 lat stażu w szczególnych warunkach. Na podstawie ustawy o emeryturach pomostowych ZUS dolicza dodatkową kwotę do kapitału początkowego, co przekłada się na podwyżkę otrzymywanej przez nich emerytury.

W listopadzie 2016 r. ZUS odmówił kobiecie przyznania rekompensaty za utracone prawo do emerytury w wieku niższym niż powszechnie obowiązujący. Gdy odwołała się sąd okręgowy oraz sąd apelacyjny przyznały jej sporne świadczenie. Kobieta przez ponad 20 lat pracowała przy dwóch monitorach kineskopowych CRT, porównując na nich dane około 11 tysięcy pracowników.

>>>Jak dostać emeryturę wyższą o 10 procent dzięki waloryzacji składek?<<<

Sąd Najwyższy uznał, że praca wnioskodawczyni polegała na śledzeniu ciągów znaków, przerw, liter i cyfr, wprowadzaniu ciągów znaków sprowadzającym się do obserwacji na monitorze dokumentów pod kątem uzupełnienia wszystkich pól, wyłapywaniu błędów. W monitorach kineskopowych obsługiwanych przez kobietę występował między innymi efekt migotania (tętnienia obrazu) oraz zjawisko odbić i olśnień. Prowadziło to do szybszego zmęczenia oczu oraz znacznego obciążenia narządu wzroku. . Sąd uznał ostatecznie, że wykonywała prace w warunkach szczególnych i przysługuje jej rekompensata.

O przyznanie takiego świadczenia od ZUS mogą się starać osoby urodzone po 1948 roku, które przed 2009 rokiem wypracowały co najmniej 15 lat stażu w szczególnych warunkach.

Źródło Podwyżka emerytury za pracę przy komputerze z monitorem ekranowym - SN o pracy w szczególnych warunkach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *