Praca Na Emeryturze Logo

Do 21 czerwca mogą składać skargę do sądu kobiety z rocznika 1953

Redaktor
18 czerwca 2019

W piątek 21 czerwca mija termin na złożenie skargi do sądu na wyroki w sprawie zaniżonej emerytury dla kobiet z rocznika 1953. W tym terminie skargę mogą składać tylko kobiety, które w przeszłości odwołały się do sądu od negatywnej dla siebie decyzji ZUS.

Możliwość złożenia skargi to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r. Sąd uznał, że ustawodawca naruszył ustawę, wprowadzając z zaskoczenia zasadę obniżenia emerytury powszechnej o kwoty pobranych wcześniejszych emerytur. Panie z rocznika 1953, które nie mogły skorzystać z możliwości ubiegania się o wyższą emeryturę w wieku powszechnym (60 lat) i dopiero w 2013 r. kończyły 60 lat były ostatnim rocznikiem posiadającym prawo do wcześniejszej emerytury. Wtedy nie wiedziały, że przejście na emeryturę będzie skutkować niższą emeryturą.

Nowa emerytura przysługuje po osiągnięciu wieku emerytalnego, bez względu na wymiar udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych. Przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury uwzględnia się przychód z wybranych lat kalendarzowych (10 kolejnych z ostatniego 20-lecia lub 20 dowolnie wybranych z całego okresu ubezpieczenia). Istotna jest również kwota bazowa obowiązująca w dniu, od którego zostaje przyznane prawo do tego świadczenia.

Porada:

Emerytura wyliczona według starych zasad może okazać się korzystniejsza. Jeżeli w wyniku porównania wysokości emerytury powszechnej ustalonej na nowo oraz emerytury wcześniejszej ta pierwsza jest nadal świadczeniem mniej korzystnym, kontynuowana jest wypłata przez ZUS emerytury wcześniej obliczonej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *