Osoba, która była represjonowana może złożyć wniosek (wraz z dokumentami potwierdzającymi rodzaj i okres represji) o pieniężne świadczenie dla osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR. Wysokość takiego świadczenia pieniężnego zależy od liczby pełnych miesięcy pracy przymusowej. Przysługuje za każdy miesiąc przymusowej pracy (6 miesięcy). Nie więcej jednak niż za okres 20 miesięcy pracy. Co roku świadczenie pieniężne osób deportowanych jest podwyższane.
>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<
Ryczałt energetyczny
Emeryci, którzy posiadają status kombatanta, a także wdowcy i wdowy po kombatantach mogą otrzymać ryczałt energetyczny. Wysokość takiego świadczenia ogłaszana jest w formie komunikatu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Taki komunikat jest publikowany w dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Nowa kwota wspomnianego ryczałtu obowiązuje od 1 marca każdego kolejnego roku. W tym roku kwota ryczałtu energetycznego wynosi 179,81 złotych.
>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<
Trzynasta i czternasta emerytura
13 i 14. emerytura to uzupełnienie podstawowych świadczeń otrzymywanych przez emerytów. Wartość obu tych dodatkowych emerytur jest równa wysokości aktualnej najniższej emerytury. Wszyscy emeryci są tego beneficjentami niezależnie od wysokości dochodów. Inaczej sytuacja wygląda z popularną „czternastką”. Przysługuje ona emerytom, których świadczenia nie przekraczają 2400 złotych brutto. Wypłacana będzie ona tylko raz, w tym roku.
Czytaj także
>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<