Praca Na Emeryturze Logo

Dorabiałeś? Przelicz swoją emeryturę na nowo

Redaktor
9 lutego 2019

Jeśli już jesteś na emeryturze i dorabiarz, a co za tym idzie, odprowadzasz kolejne składki do ZUS, masz wciąż prawo do ponownego przeliczenia świadczenia. Żeby jednak ZUS podwyższył emeryturę, musimy osobiście wystąpić z wnioskiem. Osoby pobierające emeryturę na tzw. starych zasadach i dodatkowo wciąż pracujące mogą przeliczać świadczenie po zakończeniu każdego kwartału.

Kto jest już na nowej emeryturze może występować o przeliczenie nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub ustaniu ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, czyli gdy zakończył pracę na emeryturze. Przy wyliczeniu nowej emerytury nie stosuje się już tzw. podstawy wymiaru. Liczy się ją, dzieląc zebrany kapitał przez tzw. oczekiwane dalsze trwanie życia.

Jak wyliczyć kapitał początkowy?

Jeżeli pracujemy na pomostówce, to na naszym emerytalnym koncie zbierają się dodatkowe składki. Mamy zatem prawo do ponownego przeliczenia emerytury i tym samym wyższego świadczenia.

Dodatkowe składki, które odprowadziliśmy, dzielimy przez miesiące tzw. dalszego średniego trwania życia ustalonego na dzień, w którym składamy wniosek o przeliczenie. Uzyskana w ten sposób kwota podwyższa świadczenie. Wniosek można złożyć nie wcześniej niż po zakończeniu danego roku kalendarzowego, w którym przeszliśmy na emeryturę. Jeżeli przejdziemy na pomostówkę np. w kwietniu 2019 r., to o ponowne przeliczenie możemy wystąpić w styczniu 2020 r. Wcześniej – tylko gdy pracodawca rozwiąże z nami umowę i nie będziemy już dorabiać.

Występując do ZUS o wyliczenie kapitału początkowego, można podwyższyć emeryturę o 200-300, a nawet 400 zł. Prawo do niego mają osoby, które pracowały przed 1999 r.

>>Ile może dorobić emeryt i rencista? Limity zarobków od 1 grudnia<<<

Aby wyliczyć kapitał początkowy, ZUS musi dostać od nas dokumenty o wysokości zarobków i latach pracy u poszczególnych pracodawców przed 1999 r. Na tej podstawie decyduje, czy dopisze nam do konta kilka, kilkadziesiąt, czy kilkaset tysięcy.

Dokumentów trzeba szukać w archiwach. Największa baza jest dostępna pod adresem www.archiwa.gov.pl/pl/dla-uzytkownikow/dokumentacja-pracownicza.

Prowadzi ją Archiwum Państwowe w Warszawie – Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku. Pod numerem telefonu 22 635-68-22 działa punkt konsultacyjno-informacyjny (w poniedziałki, środy, piątki w godzinach 8-15). Można też wysłać e-mail na adres: adop.kancelaria@warszawa.ap.gov.pl.

Dodaj lata studiów

Prawo do kapitału początkowego mają osoby, które przed 1999 r. studiowały. Osób, które nie mają dopisanych składek za okres studiów, może być nawet 100 tys. Przepisy zmieniły się na korzyść ubezpieczonych i warto skorzystać z dodatkowego kapitału. O wysokości kapitału początkowego decydują lata składkowe (okres pracy, kiedy odkładaliśmy składki na ubezpieczenie społeczne) i okresy nieskładkowe. Za każdy rok okresów składkowych – niezależnie kiedy i jak długo pracowaliśmy, byleby przed 1999 r. – ZUS doliczy kapitał początkowy.

O nowe naliczenie w związku z latami studiów mogą wystąpić do ZUS osoby niepobierające jeszcze emerytury oraz obecni emeryci. Wystarczy zgłosić się z dyplomem ukończenia uczelni.

Praca na emeryturze. Jak pobierać emeryturę i dorabiać? PORADNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *