Praca Na Emeryturze Logo

Emerytura co miesiąc nie dla każdego - przelew rzadziej niż co miesiąc?

Redaktor
8 listopada 2021

Emerytura co miesiąc nie dla każdego - przelew rzadziej niż co miesiąc? Rząd poszukuje oszczędności. Koszty wypłaty i wyliczenia niektórych emerytur przekracza ich wartość. Przez to rząd skłania się do szukania oszczędności. Jednym z wariantów jest wypłacanie świadczeń rzadziej niż raz na miesiąc.

Pomysł zmian w wypłacaniu świadczeń nie jest już tylko teoretycznym rozważaniem w gronie polityków. Sprawą zająć ma się Rada Dialogu Społecznego. Podstawą nowego rozwiązania są czynniki ekonomiczne.

>>>Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity?<<<

Obecnie najniższa wypłacana emerytura to 2 grosze, gdzie jej wyliczenie ma jednak wynosić aż 115 złotych, nie wspominając już o kosztach dystrybucji środków. Osób, które pobierają emerytury w kwocie niższej niż minimalna (1250,88 złotych brutto) jest już ponad 300 tysięcy. Aby otrzymać minimalne świadczenie należy spełnić 2 warunki:

- zaliczyć odpowiednie okresy składkowe (25 lat dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet)

- osiągnąć wiek emerytalny (65 lat dla mężczyzn, 60 lat dla kobiet).

W gronie tych osób znajdują się osoby, które pobierają świadczenia za granicą i ich sytuacja jest względnie dobra. Są jednak takie osoby, którym ledwie starcza do „pierwszego”, dlatego tak istotne jest wprowadzenie zmian. W nowych przepisach kluczowe będzie ustalenie, jaka kwota będzie progiem, od którego świadczenia będą przelewane rzadziej niż raz w miesiącu.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *