Praca Na Emeryturze Logo

Emerytura dla nieodprowadzających składek

Michał Zagozdon
14 maja 2021

Emerytura dla nieodprowadzających składek? Osoby, które są zatrudnione na umowy zlecenie lub umowy o dzieło, nie mogą liczyć, iż otrzymają emeryturę. Dzieje się tak ponieważ pracodawca nie odprowadza za nich składek. Lewica zdecydowała się złożyć projekt, który ma zmienić tę sytuację.

Projekt ten ma nadać uprawnienia emerytalne, które pracują na tzw. „śmieciówkach”. Założenie jest takie, by osoby które na dzień dzisiejszy z uwagi na formę zatrudnienia nie odprowadzają składek, miałby otrzymać minimalną emeryturę.

Forma zatrudnienia nie zawsze jest wyborem zatrudnionego. Z racji oszczędności pracodawca zmusza bowiem do przejścia na umowę cywilnoprawną.

Więcej emerytów bez prawa do minimalnej emerytury

Świadczenie emerytalne jest zależne od wysokości odprowadzanych składek. W 2021 r. minimalna emerytura wynosi 1250,88 zł brutto, jednakże wielu Polaków otrzymuje niższe kwoty. Jest to kwota o około 50 zł wyższa, niż była w zeszłym roku.

https://pracanaemeryturze.pl/polacy-za-emerytura-bez-podatku/

Na podstawie danych za 2020 rok niższe świadczenie pobiera ponad 333 tysięcy osób. Wzrost jest widoczny i wynosi, rok do roku, ponad 53 tysięcy osób. Przez 9 lat liczba osób bez prawa do minimalnej emerytury zwiększyła się blisko 14-krotnie. Emeryturę w takim wymiarze otrzymuje już niemal 6% uprawnionych.

Świadczeniobiorcy mogą liczyć nie tylko na waloryzację emerytury, ale i także dwie nowe wpłaty. Z racji trzynastek i czternastek seniorzy otrzymają bowiem po 1250 złotych brutto. Trzynastka jest niezależna od wysokości emerytury, natomiast czternastka obowiązuje tylko dla tych osób, które pobierają mniej niż 2900 złotych brutto.

Czytaj też:

https://pracanaemeryturze.pl/po-ilu-latach-pracy-nabywa-sie-prawo-do-emerytury-we-francji/

https://pracanaemeryturze.pl/po-ilu-latach-pracy-nabywa-sie-prawo-do-emerytury-w-belgii/

https://pracanaemeryturze.pl/po-ilu-latach-pracy-nabywa-sie-prawo-do-emerytury-w-hiszpanii/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *