Praca Na Emeryturze Logo

Emerytury bez podatku w ramach Polskiego Ładu

Redaktor
6 października 2021

Emerytury bez podatku w ramach Polskiego Ładu? Ponad 8 mln seniorów zyska dzięki nowym regulacjom, jakie zostały ujęte w projekcie ustawy Polski Ład. Emerycie sprawdź już dzisiaj ile dostaniesz na konto brutto i netto po wprowadzeniu "emerytury bez podatku". Kto może liczyć na takie ulgi w płaceniu podatku? Od 1 stycznia 2022 roku mają obowiązywać emerytury bez podatku.

Jedną z kluczowych reform zapowiedzianych w Polskim ładzie będzie zmiana w prawie podatkowym. Zyska na tym 8 milionów emerytów i rencistów. Jednym z jej założeń będzie brak opodatkowanych świadczeń emerytalnych i rentownych do wysokości 2500 zł brutto. W portfelach 90% seniorów zostanie więcej pieniędzy, a 65% emerytów i rencistów podatku nie zapłaci wcale.

>>>Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity?<<<

Nowy Ład przewiduje takie elementy jak kolejne świadczenia dla rodziców, znaczący wzrost wydatków na ochronę zdrowia, inwestycje sportowe i świetlice na wsiach, ułatwienia w kupowaniu mieszkań przez młodych, a nawet zniesienie umów śmieciowych, a ponadto zmiany podatkowe:

  • podwyższenie drugiego progu podatkowego z 85.000 do 120.000 zł rocznie (zyskają zamożni);
  • podniesienie kwoty wolnej od podatku z 8.000 do 30.000 zł (zyskają biedni).

Emerytura bez podatku, ile wyniesie emerytura brutto i netto?

Ta ostatnia obietnica oznacza zupełne zwolnienie z podatku dochodowego ponad 3 mln ludzi, ale nie pracujących (bo aż tak mało nie zarabiają), lecz emerytów – konkretnie aż 65 proc. z nich, bo aż tylu jest skrajnie biednych.

>>>Chcesz otrzymać 14. emeryturę? Lepiej się pospieszyć<<<

Zgodnie z nowymi zasadami dochody świadczeniobiorców zwiększą się odpowiednio o wysokość podatku. Przy świadczeniu o wartości 2500 złotych brutto, to będzie to rocznie dodatkowo 2250 złotych. Zyskają także seniorzy, którzy otrzymują wyższe świadczenia, ponieważ zapłacą podatek jedynie od kwoty, która przekroczy 2500 złotych brutto. Przykładowo przy emeryturze w wysokości 3500 złotych brutto, w portfelu seniora co roku zostanie 1300 złotych więcej.

Fundament Polskiego Ładu

Jednym z filarów Polskiego Ładu ma być emerytura bez podatku, która ma zmniejszyć nierówności społeczne i stworzyć lepsze warunki do życia dla wszystkich obywateli. Przepisy, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów to kolejne działanie, mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa finansowego seniorów w Polsce.

>>> Emerytura bez podatku. Tabela przeliczeniowa <<<

Obok bezpieczeństwa finansowego emerytów i rencistów, kompleksowa polityka senioralna kładzie ogromny nacisk na aktywizację seniorów. Program „Senior+”, dzięki któremu powstają domu i kluby dla seniorów oraz „Aktywni+”, promujący zwiększenie uczestnictwa starszych osób w życiu społecznym, to niektóre z zaproponowanych rozwiązań. Rząd na ich realizację ma przeznaczyć w tym roku 100 milionów złotych, a do 2025 roku pół miliarda złotych.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *