Praca Na Emeryturze Logo

Ile emeryt może dorobić? Limity dochodu 2021. Sprawdź!

Redaktor
4 października 2021

Dla sporej grupy seniorów wysokość pobieranego świadczenia emerytalnego nie jest wystarczająca. Stąd też podejmują decyzję o znalezieniu dodatkowego źródła dochodu. Należy pamiętać, iż istnieją pewne limity, których należy przestrzegać. Ile emeryt może dorobić? Limity dochodu 2021.

W każdym roku zmienia się limit dorabiania do emerytury. We wrześniu ten wskaźnik był niższy a wynikało to z tego, iż przeciętna pensja przypadająca na miesiąc za II kwartał jest co roku niższa od tego z pierwszego kwartału, kiedy to wypłacane są „trzynastki” oraz premie roczne.

>>>Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity?<<<

Według danych pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym kwartale pensja ta była równa 5681,56 złotych, a w drugim spadła o 177,07 złotych. Z tego powodu limity dorabiania również spadają, gdyż są one zależne od średniej krajowej.

Ile można dorobić do emerytury i co się dzieje po przekroczeniu tego progu?

Seniorzy powinni dokładnie przyjrzeć się swoim finansom. Szczególnie dotyczy to tych, którzy są przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W przypadku kobiet wynosi on 60 lat, a w przypadku mężczyzn 65. Kiedy ta granica zostanie przekroczona, limity dorabiania nie obowiązują.

Nowy, pierwszy próg w kwestii dorabiania, który zaczął obowiązywać od 1 września 2021 do 30 listopada 2021 wynosi 3853,20 złotych brutto, co stanowi 70% przeciętnej pensji. Jeśli senior zarobi więcej wypłata pobieranego świadczenia zostanie zredukowana. Z kolei drugi próg to kwota 7155,90 złotych. Po przekroczeniu tej granicy, nastąpi zawieszenie wypłaty w danym miesiącu.

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *