Praca Na Emeryturze Logo

Ile można dorobić do emerytury i renty? LIMITY 2021. Sprawdź

Redaktor
26 lipca 2021

Ile można dorobić do emerytury i renty? Świadczeniobiorcy, którzy pobierają emeryturę i rentę, mogą dodatkowo pracować. Jedyne o czym muszą pamiętać, to żeby dodatkowe dochody nie przekroczyły limitów, które są określone w przepisach.

W przeciwnym wypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych obniży wysokość świadczenia lub zawiesi jego wypłatę.

Emeryci i renciści od 1 czerwca mogą bez obaw zarobić 3977,10 zł, co stanowi 70% przeciętnego wynagrodzenia. W zeszłym kwartale ta wartość wynosiła 3820,60 zł, co oznacza, że od początku czerwca pobierający świadczenia mogą dorobić o blisko 150 zł więcej.

W sytuacji kiedy zarobek przekroczy powyższy próg, to emerytura lub renta zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia. Dla przykładu, jeśli emeryt zarobi 4177,10 zł, to jego emerytura zostanie pomniejszona o 200 zł.

>>>Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?<<<

W Polsce przepisy przewidują jednak maksymalną kwotę zmniejszenia świadczenia. Dla poszczególnych świadczeń jest ona ustalana raz do roku. Od 1 marca 2021 kształtuje się ona następująco:

  • 485,04 zł – renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 549,71 zł – renta rodzinna dla jednej osoby,
  • 646,67 zł – emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Limit dorabiania do emerytury lub renty jest zależny od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i co kwartał ulega zmianie. Jest także górna granica zarobków, której przekroczenie powoduję utratę świadczenia. Świadczeniobiorcy nie mogą dorobić więcej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W tym kwartale ta kwota dochodu wynosi 7386,10 zł. Jeśli emeryt lub rencista zarobi więcej niż ta kwota, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi wypłatę renty lub emerytury.

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *