Zmniejszenie emerytury lub renty następuje zawsze w wypadku przekroczenia przez nas o co najmniej 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Zawieszeniu ulega emerytura, jeśli zarobimy powyżej 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Od 1 czerwca o 31 sierpnia 2018 r. kwota przychodu emeryci i renciści mogą dorobić miesięcznie:
Jakie są zalety dodatkowej pracy?
Emeryci i dodatkowe zatrudnienie
Emeryt, czyli osoba mająca ustalone prawo do emerytury, ma możliwość skorzystania z dodatkowego zatrudnienia. Podejmowanie pracy jest częste dlatego, że świadczenia emerytalne w Polsce nie są wysokie. Najczęściej emeryci zatrudniają się na podstawie umowy o pracę i zlecenia. Czasami decydują się na podjęcie pozarolniczej działalności, aby nie być uzależnionym od pracodawcy. Jednak należy pamiętać, że dochody które będą uzyskiwać mogą wpłynąć na wysokość świadczenia otrzymywanego z ZUS.
Jakie są ograniczenia w dorabianiu?
Prawo do emerytury, ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Zmniejszenie wysokości świadczenie emerytalnego powoduje osiągnięcie przychodu w wysokości przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższej jednak niż 130% tego wynagrodzenia.
Kiedy nie ma ograniczeń w dorabianiu?
Do przychodów mających wpływ na zawieszanie prawa do świadczeń emerytalnych nie wlicza się przychodów uzyskiwanych z tytułu wykonywania pracy zarobkowej nieobjętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, np. uzyskiwanych z tytułu darowizn i zapomóg, umowy o dzieło, praw autorskich i patentowych, wynajmu lub dzierżawy nieruchomości albo lokali, chyba że wynajem lub dzierżawa stanowią przedmiot działalności gospodarczej.
Gdy prawo do emerytury powstało w ciągu roku, przy ustalaniu przychodu, który podlega rozliczeniu, nie uwzględnia się przychodu uzyskanego z tytułu pracy wykonywanej przed ustaleniem prawa do świadczenia, nawet jeśli jego wypłata nastąpiła wówczas, gdy prawo do tego świadczenia już przysługiwało.