Praca Na Emeryturze Logo

Ile wyniesie minimalna emerytura w 2022 roku?

Redaktor
7 listopada 2021

Ile wyniesie minimalna emerytura w 2022 roku? W roku 2022 minimalna emerytura wzrośnie o co najmniej 5 %, więc jeśli dzisiaj tę minimalną emeryturę mamy na poziomie 1250,88 złotych, to w przyszłym będzie to na pewno ponad 1300 złotych.

W roku 2022 waloryzacja ren i emerytur oparta będzie o wskaźniki związane z sytuacją ekonomiczną kraju. Ostatecznie waloryzacja zostanie ustalona w lutym 2022 roku, jednak już teraz wiadomo, iż wzrost minimalnego świadczenia wyniesie co najmniej 5 %.

>>>Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity?<<<

W bieżącym roku w listopadzie emerytom i rencistom zostanie wypłacona czternasta emerytura. W przypadku czternastej emerytury obowiązuje kryterium dochodowe – 2900 złotych brutto, co oznacza, że emeryci, którzy pobierają 2900 złotych brutto dostaną w pełnym zakresie czternastą emeryturę czyli 1250,88 złotych brutto.

Emeryci, którzy pobierają emeryturę wyższą niż 2900 złotych, również otrzymają czternastą emeryturę, jednak w ich przypadku zastosowana zostanie zasada złotówki za złotówkę. Oznacza to, że jeżeli przykładowo emerytura wynosi 3 tysiące złotych, czyli próg 2900 złotych zostanie przekroczony, wtedy „czternastka” będzie pomniejszona po prostu o 100 złotych.

Świadczeniem tym objęte zostanie ponad 9 milionów emerytów i rencistów, z czego około 8 milionów otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, a około 1,2 mln w wysokości odpowiednio pomniejszonej.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *