Praca Na Emeryturze Logo

Ile wyniesie składka na ZUS w 2022 r.?

Redaktor
7 sierpnia 2021

Ile wyniesie składka na ZUS w 2022 r.? Składka miesięczna ZUS dla przedsiębiorców bez obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego będzie wynosić 1 194,32 zł. Porównując do zeszłego roku opłaty wzrosną o ponad 11%. Jest to najwyższa podwyżka składek od dekady.

Kancelaria Premiera przedstawiła projekt budżetu na przyszły rok, w którym poruszana jest wysokość składek społecznych ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W wytycznych m.in. znalazła się: wysokość minimalnego wynagrodzenia oraz wysokość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na kolejny rok. Dzięki tym danym można obliczyć wysokość składki ZUS.

>>>Ile można dorobić do emerytury i renty? LIMITY 2021. Sprawdź<<<

Miesięcznie przedsiębiorcy zapłacą 1194,32 zł na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy w wersji podstawowej. Wartość miesięczna składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe i fundusz jest o 145,96 zł wyższa niż dotychczas.

>>>Czy nauczyciel może przejść na emeryturę po 25 latach? <<<

W kalkulacjach nie uwzględniono składki zdrowotnej, ponieważ jej wysokość nie jest na tę chwilę znana. Na dzień dzisiejszy składka na ubezpieczenie zdrowotne (9 %) wynosi 381,81 zł. Biorąc pod uwagę prognozę przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego przez rząd na potrzeby projektu budżetu na 2022 r., można założyć, że składka zdrowotna wyniesie 406,63 zł miesięcznie. Wzrośnie o 24,82 zł. Suma składek wzrosłaby do rekordowych 1600,95 zł.

>>>Kto straci na „emeryturze bez podatku”?<<<

Obecnie podstawą do wyliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne jest przeciętne wynagrodzenie brutto w czwartym kwartale roku. Należy tutaj wspomnieć, że od przyszłego roku zgodnie z założeniami Polskiego Ładu wysokość składki zdrowotnej będzie wyliczana inaczej – na podstawie dochodu przedsiębiorcy.

Oznacza to większe obciążenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Obecnie składkę zdrowotną ustala się ryczałtowo – podstawę stanowi 75 % przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstwa za IV kwartał poprzedniego roku, włącznie z wypłatami z zysku. Zmiany podatkowe zapowiadane w Polskim Ładzie przewidują, że przedsiębiorcy nie będą mogli już skorzystać z ryczałtowego ustalania składki na ubezpieczenia zdrowotne. Składkę zapłacą w zależności od wysokości uzależnionej od dochodu.

UWAGA. Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie będzie już mogła zostać odliczona w PIT. Dotychczas podatnicy mogli zmniejszyć podatek o wysokość składki zdrowotnej.

Czytaj też:

>>>Jaka będzie Twoja emerytura bez podatku?<<<

>>>Kiedy nie przechodzić na emeryturę?<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *