Praca Na Emeryturze Logo

Ile wynosi podatek od emerytury? Ile zarobisz netto?

Redaktor
23 marca 2021

Podobnie jak wynagrodzenie za pracę, emerytury i renty podlegają takim samym opodatkowaniem podatkiem PIT. Dostając informacje o wartości brutto emerytury, dobrze jest umieć policzyć, jaka będzie jej kwota netto, czyli to co rzeczywiście pojawi się na koncie.

Podmioty, które są odpowiedzialne za wypłacanie emerytur (najczęściej jest to Zakład Ubezpieczeń Społecznych), są zobowiązane do pobierania zaliczek należnych za podatek do świadczeń.

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

Jest to niezbędne do rozliczenia się z dochodów. Inne zasady płacenia podatku obowiązują osoby, które pracują na emeryturze, a inne osób, które utrzymują się jedynie z świadczeń emerytalnych.

Dla kogo jest podatek od emerytury?

Wszyscy świadczeniobiorcy są zobowiązani do płacenia podatku od emerytury. Każdy, kto choć raz pobrał świadczenie emerytalne, otrzymuje deklarację podatkową. Kluczowe formularze dla emeryta i rencisty to PIT-40A oraz PIT-11. Pierwszy z nich jest wystawiany automatyczni przez organ rentowy, który następnie przesyła deklarację do odpowiedniego urzędu skarbowego do końca stycznia, a także do składającego (w tym wypadku do końca marca roku 2021).

Kto musi osobiście składać deklarację PIT?

Zatrudnienie decyduje o tym, czy emeryt musi składać osobiście PIT. W sytuacji gdy podatnik pracuje, będąc przy tym na emeryturze, gdzie emerytura bądź renta nie są jego jedynymi źródłami utrzymania, musi złożyć deklarację podatkową. Ci, którzy pracują na emeryturze, podlegają tym samym przepisom co osoby, które pracują bez świadczenia.

Osoby te muszą złożyć w urzędzie skarbowym PIT-37 (zeznanie roczne), wypełnione na podstawie otrzymanego od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) PIT-40 albo PIT-11. Kiedy podatnik utrzymuje się jedynie z dochodów emerytalnych, nie ma obowiązku składać deklaracji PIT do urzędu. Robi to za niego ZUS lub KRUS.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *