By obliczyć podatek od emerytury należy od miesięcznej kwoty brutto odjąć zaliczkę na podatek PIT, pomniejszając ją o 1/12 rocznej kwoty pomniejszającej podatek oraz składki zdrowotnej. Podatek wynosi 17 proc., a składka na ubezpieczenie zdrowotne 9 proc., gdzie jedynie 7,75 proc. jest odliczane od podatku. Dobrym sposobem na policzenie wysokości emerytury jest także powszechnie dostępny kalkulator emerytalny.
Dla kogo jest przewidziana ulga w PIT?
Emeryci mają prawo starać się o ulgi: mieszkaniową, termomodernizacyjną, internetową, ulgi na zasadzie praw nabytych czy ulgi za wyszkolenie uczniów.
Waloryzacja świadczeń emerytalnych
Co roku emerytury są waloryzowane 1 marca. Waloryzacja polega na pomnożeniu wartości świadczenia oraz podstawy emerytury przez wskaźnik waloryzacji. Uwzględnia ona m.in. dynamikę zmian cen towarów oraz usług w poprzednim roku. W 2021 roku świadczenia emerytalne zwiększą się o 4,24 proc., przez co minimalna emerytura będzie równa 1250,88 zł brutto.
Czy można uniknąć podatku od emerytury?
Każdy świadczeniobiorca jest zobowiązany do płacenia podatku od emerytury. Składki są gwarancją ubezpieczenia zdrowotnego, a także rozliczenia się z dochodów na takich samych zasadach jak jest to w przypadku rozliczenia za wynagrodzenia za pracę.
Czytaj też >>> Jak przejść na emeryturę - krok po kroku. NASZ PORADNIK <<<