Praca Na Emeryturze Logo

Jak opłaca się składki na ubezpieczenie emerytalne?

Michał Zagozdon
9 maja 2021

Jak opłaca się składki na ubezpieczenie emerytalne? Pracodawca i pracownik płacą po połowie składkę na ubezpieczenie emerytalne. Te środki przekazywane są dla obecnych emerytów, a płacącemu składkę zapisuje się odłożone pieniądze na kontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Cześć z tych środków trafia od razu do otwartego funduszu emerytalnego.

Ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opłacają swoje składki sami za siebie mają obowiązek zrobić to do 10 dnia następnego miesiąca. W sytuacji, w której zatrudniają pracowników, a składki również są odprowadzane za nich, to termin płatności składek wypada 15 dnia następnego miesiąca.

>>> Jak obliczyć emeryturę dla pracującego na dwóch etatach?<<<

W Polsce ubezpieczenie emerytalne, umożliwia samodzielne opłacanie składek emerytalnych. Dotyczy to osób, które pracują na podstawie umowy o dzieło lub nie wykonujące innej działalności, opartej o umowę o pracę, zlecenie czy działalność gospodarczą.

Dobrowolne składki emerytalne odprowadzane są do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie wcześniej należy złożyć wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym. Składka ta jest odprowadzana od zadeklarowanej kwoty, ale podstawa emerytalna nie może mieć niższej wartości niż kwota minimalnego wynagrodzenia. Wysokość składki jest opłacana dobrowolnie.

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *