Znamy co najmniej kilka sposobów na podwyższenie emerytury, które wcale nie skutkują jej zawieszeniem. Przypominamy, że podjęcie dodatkowego zatrudnienia oznacza, że zarobki mogą podwyższyć wysokość emerytury, ale tylko pod warunkiem, że odprowadzano składki na ubezpieczenia społeczne.
Kiedy ZUS zawiesi lub zmniejszy twoje świadczenia?
Świadczenie emerytalne w Polsce - jak powszechnie wiadomo - nie są wysokie. Emeryci decydują się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Warto pamiętać, że emeryt, który spełnia określone warunki, ma prawo starać się o przeliczenie swojego świadczenia.
Praca na emeryturze może wpłynąć ostatecznie na jej wysokość, ale tylko pod warunkiem, że były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne. Dodatkowe przychody podnoszą podstawę naszego wymiaru emerytury, gdy wskaźnik podstawy wymiaru obliczony z uwzględnieniem tych zarobków, będzie wyższy od poprzedniego. Oznacza to, że musimy złożyć wniosek o doliczenie stażu z tytułu wypracowania nowego okresu. Można również złożyć wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po jej przyznaniu.
Zobacz także Jakie płacimy składki do ZUS?
Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (obecnie zgodnie z przepisami jest to 60 lat dla kobiety, 65 lat dla mężczyzn) mogą dorabiać bez żadnych ograniczeń. Trzeba jednak pamiętać, że w wypadku osób pobierających wcześniejsze emerytury obowiązuje limit przychodów. W zależności od jego wysokości będziemy mieli do czynienia z zawieszeniem lub zmniejszeniem świadczeń emerytalnych.
Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń emerytalnych wpływa przychód osiągany z tytułu:
Prawo do emerytury ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Zmniejszenie wysokości emerytury powoduje osiągnięcie przychodu w wysokości przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższej jednak niż 130% tego wynagrodzenia.
Sprawdź, kiedy ZUS może zmniejszyć lub zawiesić Twoją emeryturę. We wrześniu zgodnie z decyzją prezesa GUS przeciętne wynagrodzenie w czwartym kwartale 2017 r. wyniosło 4516,69 zł
Więcej tutaj https://pracanaemeryturze.pl/kiedy-zus-zmniejszy-lub-zawiesi-twoja-emeryture/