Praca Na Emeryturze Logo

Jak przejść na emeryturę - krok po kroku. NASZ PORADNIK

Redaktor
1 stycznia 2019

Podpowiadamy jak krok po kroku przejść na emeryturę. Czytaj PORADNIK. Od 1 października 2017 wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. PORADNIK PROK PO KROKU...

Jak najlepiej można przejść na emeryturę? Każdy kto obecnie ubiega się o emeryturę, nie musi mieć określonego stażu ubezpieczeniowego - ważne są tylko nasze środki zgromadzone na koncie w ZUS. Emeryturę możemy otrzymać zarówno na swój wniosek lub z urzędu, czyli wyliczy nam to ZUS.

Kto może starać się o emeryturę?

 • osoby, które ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) po 30 września 2017,
 • osoby, które ukończyły 60 lat lub 65 lat wcześniej, ale nie należą do grupy z podwyższonym wiekiem emerytalnym
 • osiągnęły już podwyższony wiek emerytalny, ale nie mają jeszcze przyznanej powszechnej emerytury.

Jak należy składać wniosek o emeryturę?

Znamy kilka sprawdzonych sposobów dostarczenia wniosku do ZUS. Możemy wybrać się do oddziału ZUS, ale także zrobić to drogę internetową. Wystarczy, że zrobimy to przez profil na PUE ZUS. Wymagane jest jednak uwierzytelnienie naszego wniosku za pomocą profilu zaufanego ePUAP lub podpisu elektronicznego. Istnieje też możliwość wykorzystania pośrednictwa operatora pocztowego i polskiego urzędu konsularnego.

Jakie dodatkowe dokumenty musimy przygotować?

Do wniosku należy załączyć:

W przypadku składania wniosku przez PUE, należy pamiętać o wymaganiach dotyczących załączników. Rozmiar pojedynczego nie może przekraczać 1MB, a wszystkich łącznie (może być ich maksymalnie 5) - 3,5 MB. W nazwach plików nie mogą występować znaki białe, diakrytyczne czy specjalne. Dopuszczalne formaty dokumentów to: .png, .pdf, .jpg.

Jak wypełnić wniosek?

 • przez PUE ZUS:
  Po zalogowaniu się na swoim profilu należy wybrać zakładkę Usługi - Katalog Usług Elektronicznych - Złożenie dokumentu  ZUS Rp - 1E- Przejdź do usługi. Wówczas na ekranie pojawi się się formularz do wypełnienia i uwierzytelnienia przez profil zaufany lub podpis elektroniczny. Po wysłaniu wniosku, w menu Dokumenty i wiadomości  znajdzie się automatycznie generowane Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia, czyli dowód przyjęcia dokumentu przez ZUS. Oryginały załączonych do wniosku dokumentów elektronicznych muszą zostać dostarczone do oddziału osobiście bądź pocztą.
 • osobiście lub pocztą:
  Ta wersja oczywiście wiąże się z dostarczeniem wniosku w formie papierowej do oddziału ZUS.
  Formularze można pobrać ze strony www.zus.pl i wydrukować. Są również udostępniane przez punkt informacyjny w sali obsługi klientów każdego oddziału ZUS.

Kiedy powinniśmy złożyć dokumenty do ZUS?

Nie wcześniej niż na 30 dni przed spełnieniem warunków uprawniających do uzyskania emerytury. Jeżeli wniosek zostanie złożony wcześniej, uprawniony organ prawdopodobnie wyda decyzję o odmowie prawa do świadczenia, wskazując, które warunki nie zostały spełnione.

WAŻNE PRZECZYTAJ KONIECZNIE!

>>Kiedy należy mi się odprawa emerytalna? Jak ją dostać?<<<

>>>Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? PORADNIK<<<

Jak podwyższyć sobie emeryturę dorabiając?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *