Praca Na Emeryturze Logo

Jak w prosty sposób zwiększyć swoją emeryturę?

Redaktor
25 lipca 2021

Jak w prosty sposób zwiększyć emeryturę? Jeżeli dziś zdecydujesz się poświęcić zaledwie 0,5 % swojej pensji to możesz zaoszczędzić ponad 1100 zł rocznie więcej na kapitał emerytalny. Przy minimalnej płaty ta kwota będzie wynosić 14 złotych. W taki sposób emeryturę powiększą Pracownicze Plany Kapitałowe.

Do PPK (Pracowniczych Planów Kapitałowych) zdecydowało się dołączyć niecałe 3 miliony osób.

>>> Emerytura bez podatku. Tabela przeliczeniowa <<<

Dystans do tego programu nie jest zaskoczeniem. W pamięci wciąż pozostały zawirowania związane z OFE, dlatego kolejne propozycje emerytalnych programów płynących od rządu nie budzą zaufania wśród obywateli.

Warto jednak bliżej się przyjrzeć PPK. Program ten zakłada, że na przyszłą emeryturę pracownika oszczędza nie tylko on sam, ale również jego pracodawcy i samo państwo. Każdy dokłada procent od siebie na poczet świadczenia przyszłego seniora.

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

Miesięcznie pracownik oddaje 2 % swojej pensji brutto. To oznacza niżą kwotę pensji o zaledwie kilkanaście złotych.

W sytuacji kiedy nasze wynagrodzenie jest poniżej 120% płacy minimalnej, to ten procent jest jeszcze mniejszy – wynosi wtedy 0,5 %. Pozostałą kwotę za pracownika dopłaci jego pracodawca.

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych dorzuca się pracodawca i płaci 1,5 % wynagrodzenia zatrudnionego. Kiedy jednak płaci pensję w wysokości niższej niż 120 % płacy minimalnej to wtedy do programu dorzuci 3 %.

Od państwa natomiast każdy oszczędzający otrzyma z budżetu 240 złotych. W pierwszy roku dodatkowo na każdego czeka prezent powitalny od państwa w wysokości 250 złotych.

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *