Praca Na Emeryturze Logo

Jak znaleźć pracę na emeryturze? CZYTAJ PORADNIK

Redaktor
2 grudnia 2018

Mimo dobrej sytuacji na rynku pracy o dobre zajęcie dla emeryta lub emerytki w Polsce nie jest wcale tak łatwo. Zazwyczaj najłatwiej znaleźć pracę typu roznoszenie ulotek, opieka nad dziećmi czy chorymi, sprzątanie czy pracę w ochronie i handlu. Jak znaleźć pracę na emeryturze? PORADNIK. Jak dorabiać na emeryturze. Poniżej wskazówki dla emerytek i emerytów.

Praca dla emeryta to nie tylko dodatkowy przychód, ale także kontakt z ludźmi, wtedy człowiek wciąż się czuje potrzebny. To oczywiście także dodatkowy dochód oraz możliwość, po przepracowaniu określonego czasu, wystąpienia do ZUS o ponowne przeliczenie świadczenia, przez co wzrośnie wysokość naszej emerytury.

>>Jak przejść na emeryturę - krok po kroku. PORADNIK<<<

Często wielu emerytów podejmuje po prostu pracę na nowych zasadach u dawnego pracodawcy. Przeglądając ogłoszenia w prasie i internecie, można znaleźć wiele ofert pracy dla emerytów i rencistów przy rozdawaniu ulotek, jako przedstawicieli handlowych, pracowników dużych sklepów, portierów i dozorców, kierowców, dla emerytów służb mundurowych w ochronie, dla kobiet w opiece nad dziećmi i starszymi ludźmi. Są też i takie oryginalne zajęcia, jak wyprowadzanie psów na spacer.

>>Jaka waloryzacja emerytur w 2019 roku? Jak ją obliczyć? Wyliczenia i tabele<<<

Dla osób stosunkowo młodych, które przeszły już na emeryturę atrakcyjną propozycją mogą być oferty pracy w Niemczech dla opiekunek starszych osób. To propozycja dla Pań, które wciąż czują się na siłach, by pomagać osobom po 80., czy 90. bo takich podopiecznych zwykle mają opiekunki w Niemczech.

Jak podwyższyć sobie emeryturę dorabiając?

Okazuje się, że są już pracodawcy, którzy ze względu na branżę czy oczekiwania klientów preferują właśnie osoby starsze jako pracowników. Urzędy pracy z zasady nie zajmują się tymi, którzy pobierają już świadczenia emerytalne. Ich klientami jest natomiast liczne grono osób, które straciły etat pod koniec zawodowej kariery. Najtrudniej znaleźć pracę ludziom w okresie ochronnym, kobietom przed 60. i mężczyznom przed 65. rokiem życia, na cztery lata przed emeryturą.

Jak znaleźć pracę na emeryturze? NASZ PORADNIK

Uber, lub inna sieć korzystająca z aplikacji

Uber to świetny sposób na poznawanie nowych ludzi i na dorabianie. Godziny pracy są elastyczne, pracujesz tylko wtedy, kiedy możesz, chcesz i masz siłę. Trzeba mieć samochód i prawo jazdy. Choć i z tym pierwszym warunkiem bywa różnie - na rynku są już firmy posiadające samochody, które zatrudniają kierowców na zasadach znanych Ubera. Średnie przychody kierowców pracujących z Uberem poniżej 20 godzin tygodniowo w Polsce to 1801 zł. Dla pracujących od 20 do 40 godzin tygodniowo - 4855 zł.

>>Nauczyciel na zastępstwo, korepetytor<<<

Zawód nauczyciela na zastępstwo lub korepetytora to m.in. elastyczne godziny pracy. Eksperci rynku pracy podkreślają, że nie warto przejmować się wymaganiami, bo często okazują się łatwe do spełnienia dla osób z takim bagażem doświadczeń. Mediana za godzinę pracy korepetytora: 50 zł brutto w dużych miastach, ale i w mniejszych ośrodkach może to być ok 25 - 30 zł za godzinę.

Wirtualny asystent

Wirtualny asystent to zwykle praca dla małej firmy, której nie stać na stworzenie oddzielnego stanowiska sekretarki. Praca obejmuje odbieranie telefonów, wysyłanie e-maili czy planowanie spotkań pracownikom firmy. Bywa, że są także inne, trudniejsze zadania, ale za nie można już zażądać odpowiednio wyższej pensji. Wirtualny asystent ma najczęściej ruchome godziny pracy. Można pracować z domu. Zarobki: od 80 do 140 zł brutto za godzinę.

Pracownik pomocy społecznej

Pracownik pomocy społecznej to osoba cechująca się wrażliwością na cudzy los oraz empatią. Osoby starsze są mile widziane w tym zawodzie pod warunkiem, że posiadają odpowiednie wykształcenie i cechy osobowości. W Polsce pracownik socjalny zarabia ok. 1900 zł brutto miesięcznie.

Pracownik call center

Praca w call center to doskonałe zajęcie dla osób, które lubią rozwiązywać różnego rodzaju problemy i rozmawiać. Praca siedząca, ale telefoniczne konsultacje z klientami na infolinii są płatne ok. 14 zł brutto za godzinę.

Recepcjonistka

Recepcjonistka przyjmuje i łączy rozmowy telefoniczne, przyjmuje gości i przekazuje podstawowe informacje na temat firmy. W większości firm na tym stanowisku pracują młode osoby, jednak zwykle nic nie stoi na przeszkodzie, by na recepcji pracowała emerytka czy emeryt. Wcale nie trzeba podejmować pracy na pełny etat. Co ważne w wielu firmach większość wydarzeń koncentruje się między godz. 10 a 16.00. Za tego typu pracę, czyli odbieranie telefonów, witanie gości i obsługę recepcji otrzymamy średnio 16 zł brutto za godzinę.

Sprzedawca w sklepie

Sklepy są dobrym miejscem pracy dla emerytów i emerytek, którzy lubią kontakt z ludźmi. W handlu detalicznym za zajęcie typu pomoc w zakupach, sprzedaż produktów w sklepie odzieżowym czy cukierni w galerii handlowej może otrzymać nawet do 17 zł brutto za godzinę.

Opiekunka

Powszechnie sądzi się, że to idealne zajęcie dla emerytek. Babcia czy dziadek to przecież najlepszy opiekun dla dziecka. Praca ta - niestety - wymaga sporo energii więc to raczej oferta dla osób w dobrej kondycji zdrowotnej. Wynagrodzenie jakie można otrzymać waha się od 19 do nawet 25 zł brutto za godzinę.

Dostawca kwiatów, pizzy, jedzenia

Jeśli emeryt lubi jeździć, ma prawo jazdy to praca dostawcy kwiatów, pizzy, czy generalnie jedzenia może być dobrą ofertą. W zależności od firmy jeździ się skuterem, czy autem (pracy dostawcy na rowerze w tym wieku nie polecamy) a można zarobić nawet 2100 zł brutto miesięcznie.

Matczyne emerytury. Dla matek, które urodziły 4 lub więcej dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *