Praca Na Emeryturze Logo

Jaka 13. emerytura w 2020? Kto dostanie trzynastkę dla emerytów? Co musisz dopilnować

Redaktor
15 grudnia 2019

W grudniu 2019 r. projekt ustawy wprowadzającej regularne wypłaty 13. emerytur trafił do konsultacji społecznych. Jeżeli planujesz przejść na emeryturę w 2020 r., musisz się pospieszyć. Aby dostać trzynastą emeryturę w danym roku, nie będzie można przejść w stan spoczynku zawodowego po 31 marca danego roku kalendarzowego.

Jak wysoka będzie 13. emerytura?

13. emerytura zasili portfele emerytów i rencistów z minimalnym świadczeniem.  Te osoby, które jeszcze pracują, ale planują przejść w stan spoczynku zawodowego, muszą się śpieszyć. Aby załapać się na 13. emeryturę w przyszłym roku, powinny zostać emerytami w I kwartale 2020 r. 13. emerytura będzie przysługiwała osobom pobierającym:

  • emerytury i renty w systemie powszechnym (z ZUS)
  • emerytury i renty rolników (z KRUS)
  • emerytury i renty służb mundurowych (m.in. emerytury mundurowe)
  • emerytury pomostowe
  • świadczenia i zasiłki przedemerytalne
  • renty socjalne
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne
  • rodzicielskie świadczenia uzupełniające
  • renty inwalidów wojennych i wojskowych

13. emerytura zasady przyznawania

Aby dostać trzynastą emeryturę w danym roku kalendarzowym, nie będzie można przejść w stan spoczynku zawodowego po 31 marca. Seniorzy, którzy przejdą na emeryturę między 1 kwietnia a 31 grudnia 2020 r., nie załapią się na trzynastki dla emerytów. 13. emerytura będzie wolna od potrąceń i egzekucji i nie będzie wliczała się do dochodu. Aby pobrać 13. emeryturę, nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Trzynastka zostanie wypłacona z urzędu, w takiej samej formie jak zwykłe świadczenie emerytalne. Jeżeli rencista lub emeryt będzie miał prawo do świadczeń wypłacanych przez dwa organy, 13. emeryturę wypłaci mu ZUS.

Praca na emeryturze. Jak pobierać emeryturę i dorabiać? NASZ PORADNIK

Rząd przewiduje, że w 2020 r. 13. emerytura wpłynie na konta ok. 9,8 mln osób. Zamierza przeznaczyć na ten cel 11,75 mld zł. Trzynastka dla emerytów to świadczenie, które ma pomóc najuboższym seniorom podreperować domowy budżet.

Dla kogo 13. a dla kogo a 14. emerytura

Od 1 marca do grudnia 2019 r. emerytury wzrosły o minimum 70 zł. Najniższa, wynosząca 1100 zł emerytura, w 2020 r. ma osiągnąć poziom 1200 zł. Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniósł 102,86 proc., a najniższa renta z tytułu niezdolności do pracy sięgnęła 825 zł. Oprócz 13. emerytury rząd zapowiedział kolejne świadczenie – 14. emeryturę od 2021 r. Czternastka dla emerytów z najniższym świadczeniem emerytalnym też ma być wypłacana w kwocie odpowiadającej najniższej emeryturze. Tym, których wysokość świadczeń nie przekracza 120 proc. średniej emerytury (przed dokonaniem odliczeń i potrąceń 2700. zł w 2019 r.), zapomoga zostanie wypłacona w kwocie równej najniższej emeryturze. Te osoby, które przekroczą próg 120 proc., otrzymają świadczenie pomniejszona zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. (Aby obliczyć wysokość dopłaty, od emerytury należy odjąć kwotę 2,7 tys. zł). Na razie jednak żadna ustawa w sprawie 14. emerytury nie została jeszcze przyjęta więc są to tylko plany.

Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *