Jaka emerytura dla duchownego? Kościół w Polsce nie chce ujawniać jak wyglądają zarobki dla kleru, choć pochodzą one w całości z pieniędzy podatników. Nieoficjalnie mówi się, że proboszcz parafii może otrzymywać emeryturę w wysokości 5 tysięcy złotych.
Na dużo większe świadczenie natomiast mogą liczyć biskupi, którzy mogą co miesiąc otrzymywać nawet około 10 tysięcy złotych.
>>>Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity?<<<
W ostatnim czasie emerytury dla duchownych znacząco wzrosły. Potwierdzeniem tego jest najnowszy raport NIK, z którego jasno wynika, że w ubiegłym roku wydatki na Fundusz Kościelny, z którego są finansowane m.in. składki duchownych urosły do rekordowego poziomu 181,8 milionów złotych.
Bezpośrednim tego skutkiem są rozwiązania przyjęte m.in. w 1989 roku w ustawie o ubezpieczeniach społecznych duchownych. Przyjęto wtedy, że te składki będą dofinansowywane ze środków państwa. Osoby duchowne dostają dofinansowanie składek w wysokości od 80 do 100 % podstawy wymiaru.
>>>Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?<<<
Według badań przeprowadzonych na temat Funduszu Kościelnego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski powodem wzrostu środków na składki dla duchownych jest wzrost ich liczby, w tym także innych wyznań niż katolickie, którym fundusz opłaca składki. Szacuje się, że jest to 80 % składki ubezpieczeniowej i zdrowotnej każdego duchownego, a pozostałe 20 % finansowane jest przez duchownych. Sprawa wygląda z goła inaczej w przypadku zakonników, takich jak o. Tadeusz Rydzyk. W ich sytuacji 100 % składek pokrywa państwo.
Powodem rosnących wydatków państwa na Fundusz Kościelny jest także starzenie się społeczeństwa, a co za tym idzie wzrost liczby księży przechodzących na emeryturę. Rosnąca liczba duchownych emerytów może być także następstwem afer pedofilskich w kościele. Oskarżeni księża w ten sposób uciekają od odpowiedzialności.
>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<