Praca Na Emeryturze Logo

Jaka jest długość okresu zasiłkowego przysługującego w okresie ubezpieczenia?

Michał Zagozdon
16 lipca 2021

Jaka jest długość okresu zasiłkowego przysługującego w okresie ubezpieczenia? Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje rozwiązanie problemu tzw. emerytur czerwcowych i skrócenie okresu pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia.

Obecnie długość okresu zasiłkowego przysługującego w okresie ubezpieczenia wynosi 182 dni (270 w przypadku niezdolności zaistniałej w okresie ciąży i przypadku gruźlicy). Skróceniu natomiast ulegnie okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia – przyjęto, że nie będzie on dłuższy niż 91 dni (z takiego zasiłku można korzystać przez 180 dni).

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

Celem tych zmian jest uszczelnienie systemu. Nowelizacja ma także sprawić, iż założenie Platformy Usług Elektronicznych będzie obowiązkowe dla wszystkich płatników składek od 1 stycznia 2023 r.

Ma także zostać wprowadzona możliwość umorzenia, odroczenia lub udzielenia ulg w spłacie należności cywilnoprawnych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na mocy nowych przepisów Zakład Ubezpieczeń Społecznych dostałby dostęp do elektronicznego centralnego rejestru dotyczącego zezwoleń na pracę cudzoziemców.

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *