Jaka jest długość okresu zasiłkowego przysługującego w okresie ubezpieczenia? Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje rozwiązanie problemu tzw. emerytur czerwcowych i skrócenie okresu pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia.
Obecnie długość okresu zasiłkowego przysługującego w okresie ubezpieczenia wynosi 182 dni (270 w przypadku niezdolności zaistniałej w okresie ciąży i przypadku gruźlicy). Skróceniu natomiast ulegnie okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia – przyjęto, że nie będzie on dłuższy niż 91 dni (z takiego zasiłku można korzystać przez 180 dni).
>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<
Celem tych zmian jest uszczelnienie systemu. Nowelizacja ma także sprawić, iż założenie Platformy Usług Elektronicznych będzie obowiązkowe dla wszystkich płatników składek od 1 stycznia 2023 r.
Ma także zostać wprowadzona możliwość umorzenia, odroczenia lub udzielenia ulg w spłacie należności cywilnoprawnych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na mocy nowych przepisów Zakład Ubezpieczeń Społecznych dostałby dostęp do elektronicznego centralnego rejestru dotyczącego zezwoleń na pracę cudzoziemców.
>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<