Emerytura dla zwierząt w służbach? Rząd chce zapewnić dożywotnie utrzymanie oraz opiekę weterynaryjną zwierzętom w służbach podlegających MSWiA, Służbę Więzienną i Siły Zbrojne RP. Zarówno psy jak i konie będą pozostawały na stanie danej jednostki, także w momencie, kiedy przejdą już na zasłużoną emeryturę.
Obecnie we wszystkich formacjach podlegających MSWiA służy ponad 2 tysiące psów i 60 koni. Zdecydowana większość w policji. Rocznie blisko 10% zwierząt jest wycofywanych ze służby i przechodzi na emeryturę.
>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<
Wszystkie zwierzęta po przejściu na emeryturę pozostaną na stanie danej formacji. Projekt zakłada określnie konkretnych obowiązków opiekunów zwierząt, ze szczególnym naciskiem na zapewnienie prawidłowego utrzymania zwierząt. Uwzględnia to:
Pierwszeństwo do opieki dla opiekuna
Jeśli wyrazi taką wolę, to pierwszeństwo w przejmowaniu opieki nad zwierzęciem miałby dotychczasowy opiekun. W sytuacji, kiedy żadna uprawniona osoba (tj. inny funkcjonariusz, pracownik cywilny formacji lub emerytowany funkcjonariusz, bądź funkcjonariusz rencista) nie wyraziłby woli przejęcia opieki nad zwierzęciem, opieka ta będzie wtedy sprawowana w ramach określonej jednostki bądź komórki organizacyjnej danej formacji. Opiekę taką będzie można także powierzyć organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
Wyżywienie w naturze bądź ryczałt
Zapewnione ma być dostosowanie norm żywienia psa i konia do potrzeb jego organizmu, stanu zdrowia, wieku, funkcji fizjologicznych, warunków klimatycznych oraz wysiłku fizycznego lub wskazań lekarza weterynarii.
Opiekun zwierzęcia, które było przysposobione do celów służbowych, będzie dostawał wyżywienie w naturze dla psa lub konia albo jego równoważnik w formie ryczałtu z tytułu zwrotu kosztów wyżywienia zwierzęcia. Taki ryczałt dostanie także opiekun zwierzęcia wycofanego ze służby w danej formacji.
Odpowiednie formacje będą nadzorowały sposób realizacji opieki nad powierzonym zwierzęciem. W sytuacji stwierdzenia nieprawidłowości, zwierzę będzie mogło zostać odebrane i przydzielone innej osobie. Wejście w życie nowych przepisów nastąpi po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Czytaj także
>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<