Jakie mogę dostać dodatkowe świadczenia z ZUS-u? Z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poza dodatkami do rent, możliwe jest również uzyskanie świadczeń pieniężnych takich jak:
Renta szkoleniowa
Osoba ubezpieczona, której zdrowie nie pozwala na podjęcie pracy zarobkowej, ma możliwość ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Komisja lekarska na czele z lekarzem orzecznikiem ZUS ustalają, czy takiej osobie przysługuje renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (100% podstawy wymiaru renty), czy renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy (75% podstawy wymiaru renty), czy renta szkoleniowa (75% podstawy wymiaru renty). Świadczeniobiorca, który jest niezdolny do pracy w dotychczasowym zawodzie może otrzymać rentę szkoleniową, z racji przekwalifikowania zawodowego.
>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<
Warunki przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy
By otrzymać rentę z tytułu niezdolności do podjęcia pracy, konieczne jest spełnienie kilku warunków:
Gdy niezdolność do pracy osoby ubezpieczonej jest wynikiem wypadku w drodze do pracy lub w jej trakcie, pracownikowi temu przysługuje renta z ZUS-u, nawet jeśli nie przedstawi on okresów składkowych i nieskładkowych.
Komu przysługuje renta rodzinna?
Rentę rodzinną po zmarłej osobie będącej przed śmiercią całkowicie niezdolną do pracy lub pobierającą świadczenie emerytalne uprawnieni są następujący członkowie rodziny:
W 2021 roku najniższa renta rodzinna wynosi 1250,88 złotych brutto.
Czytaj także
>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<