Od 1 marca o ponad 4% wzrosły świadczenia realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Minimalna emerytura wzrosła o 50,88 złotych brutto. Poza wzrostem minimalnej wartości świadczenia długoterminowego, wzrostowi uległy też dodatki, które przyznaje ZUS osobom uprawnionym do przyjmowania emerytury lub renty.
>>>Jak przejść na emeryturę - krok po kroku. NASZ PORADNIK<<<
By otrzymać dodatek, należy spełnić określone wymagania. Niektóre z nich muszą być potwierdzone odpowiednim zaświadczenie. Część z dodatków ma ściśle określoną wysokość, którą można zweryfikować na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niektóre z kolei oblicza się w zależności od wysokości przysługującej emerytury lub renty.
Dodatek pielęgnacyjny
Taki dodatek może otrzymać osoba, która skończyła 75 lat lub która nie jest zdolna do samodzielnego życia. W pierwszym wariancie dodatek przysługuje z urzędu i nie trzeba składać wniosku. Druga opcja, określana jako całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji wymaga oświadczenia lekarskiego, złożonego na specjalnym druku, który dołączamy do wniosku o wspominany dodatek. Obecnie wysokość dodatku pielęgnacyjnego wynosi 239,66 zł.
Czytaj także
>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<