Praca Na Emeryturze Logo

Jakie są dodatkowe świadczenia emerytalne od ZUS w 2021 roku?

Redaktor
4 czerwca 2021

Jakie są dodatkowe świadczenia od ZUS w 2021 roku. W Polsce najniższa emerytura wynosi w tym roku 1250,88 zł brutto. Poza podstawowym świadczeniem niektórym emerytom przysługują dodatki np. pielęgnacyjny lub dla kombatantów. Bez względu na wysokość dochodów 13 emerytura przysługuje wszystkim emerytom.

Od 1 marca o ponad 4% wzrosły świadczenia realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Minimalna emerytura wzrosła o 50,88 złotych brutto. Poza wzrostem minimalnej wartości świadczenia długoterminowego, wzrostowi uległy też dodatki, które przyznaje ZUS osobom uprawnionym do przyjmowania emerytury lub renty.

>>>Jak przejść na emeryturę - krok po kroku. NASZ PORADNIK<<<

By otrzymać dodatek, należy spełnić określone wymagania. Niektóre z nich muszą być potwierdzone odpowiednim zaświadczenie. Część z dodatków ma ściśle określoną wysokość, którą można zweryfikować na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niektóre z kolei oblicza się w zależności od wysokości przysługującej emerytury lub renty.

Dodatek pielęgnacyjny

Taki dodatek może otrzymać osoba, która skończyła 75 lat lub która nie jest zdolna do samodzielnego życia. W pierwszym wariancie dodatek przysługuje z urzędu i nie trzeba składać wniosku. Druga opcja, określana jako całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji wymaga oświadczenia lekarskiego, złożonego na specjalnym druku, który dołączamy do wniosku o wspominany dodatek. Obecnie wysokość dodatku pielęgnacyjnego wynosi 239,66 zł.

Czytaj także

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *