Praca Na Emeryturze Logo

Jakie są zalety posiadania konta IKE?

Redaktor
30 marca 2021

Główną zaletą IKE jest opcja skorzystania z ulgi podatkowej podczas wypłacania środków. Jest ona nieopodatkowana tylko w sytuacji kiedy zdecydujemy się na nią po osiągnięciu 60. roku życia. Kiedy osiągniemy uprawnienia emerytalne przed 60. rokiem życia, będziemy mogli pieniądze wycofać bez podatku po ukończeniu 55 lat.

Jest jeszcze jeden warunek, który należy spełnić by zyskać zwolnienie z podatku. Należy dokonać wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych lub dokonać wpłat ponad połowy wartości wpłat na IKE co najmniej 5 lat przed dniem, w którym zostanie złożony wniosek przez oszczędzającego o dokonaniu wypłaty.

>>> Jak obliczyć emeryturę dla pracującego na dwóch etatach?<<<

Nie ma górnej granicy wieku, która wymuszałaby na oszczędzającym zrobienie wypłaty. Tylko od niego zależy, czy wypłata będzie dokonywana w ratach czy jednorazowo. Trzeba pamiętać tylko o tym, że po wypłacie jednorazowej lub wypłacie pierwszej raty nie będzie można już założyć kolejnego IKE. Jeśli oszczędzający zdecyduje się na wypłatę ratalną, nie będzie mógł już dokonywać kolejnych wpłat na IKE.

Środki jakie udało się zgromadzić na IKE są własnością oszczędzającego i mogą zostać wypłacone przed uzyskaniem uprawnień emerytalnych. Wtedy zysk osiągnięty na IKE będzie opodatkowany 19% podatkiem od zysków kapitałowych. Jest możliwe wycofanie części zgromadzonego kapitału, jednakże z zastrzeżeniem, że wycofane środki są z wpłat na IKE. Takiej wypłaty nie będzie można dokonać, jeżeli na IKE przetransferowano środki z IKE zmarłego lub pracowniczego programu emerytalnego.

>>> Jak dostać emeryturę wyższą o 10 procent dzięki waloryzacji składek? <<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *