Praca Na Emeryturze Logo

Jakie świadczenia polsko-niemieckie wypłacane są przez ZUS?

Michał Zagozdon
11 lipca 2021

Według danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Opolu, w czerwcu liczba świadczeń wypłacanych przez opolski oddział ZUS osobo, które posiadają polsko-niemiecką historię zawodową, przekroczyła 60 tys., a ich wartość osiągnęła 90,5 mln zł.

Z każdym rokiem coraz więcej osób wnosi o wyliczenie i wypłatę emerytury za pracę w Polsce i Niemczech.  W 2020 roku do ZUS w Opolu trafiło 5 244 podań, a od początku bieżącego roku odział przyjął już 3978 wniosków.

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w czerwcu liczba świadczeń transferowanych do osób, które wykazały karierę pracowniczą w tych dwóch krajach przekroczyła 60 tysięcy, a ich wartość sięgnęła niemalże 91 mln zł. Przede wszystkim były to emerytury i renty. Największą część wypłat (38,8 tys.) trafiła do beneficjentów mieszkających obecnie w Polsce, głównie zamieszkujących na Opolszczyźnie. Z reguły to przelewy na konta bankowe (34,2 tys.), a pozostałych 4,6 tys. osób dostaje co miesiąc przez operatora pocztowego, czyli do ręki od listonosza.

>>>Jak przejść na emeryturę - krok po kroku. NASZ PORADNIK<<<

Ustalenie prawa do świadczeń za wspomniane łączone okresy ubezpieczenia w Polsce i w Niemczech jest realne dzięki umowom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego wdrożeniu unijnych rozporządzeń. Każdy kto udowodni, że był legalnie zatrudniony, ma prawo korzystać ze świadczeń, które proponuje system ubezpieczeniowy każdego z tych państw. Według danych z opolskiego ZUS-u, w czasie pandemii przeprowadzona na szeroką skalę e-wizyta w ZUS znacznie ułatwiła kontakt osobom zamieszkującym poza granicami Polski.

Lista oddziałów, która specjalizuje się w obsłudze osób pracujących w różnych państwach, z którymi nasz kraj ma podpisane umowy, jest dostępna na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pod adresem: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury-i-renty-dla-osob-pracujacych/zamieszkalych-za-granica/zasady-przyznawania-emerytur-i-rent-dla-osob-pracujacych-w-panstwach-ue/efta/gdzie-uzyskac-wiecej-informacji.

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *