Praca Na Emeryturze Logo

Jakie wyrównanie dla seniorów za czerwcowe emerytury?

Redaktor
28 lipca 2021

Jakie wyrównanie dla seniorów za czerwcowe emerytury? Obywatele, którzy przejdą na emeryturę w czerwcu, nie stracą już na świadczeniu.

Politycy zdecydowali się usunąć absurdalny zapis z przepisów emerytalnych, ale - niestety-  zapomnieli o tych, którzy przez lata tracili na niekorzystnych przepisach. Rzecznik Praw Obywatelskich upomina się o świadczeniobiorców, którzy poprzez wadliwe przepisy pobierali pomniejszone emerytury.

Politycy cały czas pracują nad ustawą, na mocy której ustalenie emerytury dla seniorów, którzy złożą wniosek w czerwcu, przebiegać będzie na takich samych zasadach jak ma to miejsce w maju.

>>> Czy dorabiając można stracić emeryturę? Kogo i jakie obowiązują limity? <<<

Poprzez tą poprawkę wszyscy emeryci załapią się zarówno na roczną, jak i kwartalną waloryzację, a samo świadczenie będzie wyższe. Senat zajmie się nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Według obecnie panujących przepisów złożenie wniosku o emeryturę w czerwcu wiążę się z niższym świadczeniem.

Kwota składek poddana ostatniej waloryzacji rocznej nie podlega bowiem dodatkowym waloryzacjom kwartalnym, gdyż została już zwaloryzowana rocznie za poprzedni rok.

Poprawiona ustawa ma usunąć ten przepis i traktować czerwcowe emerytury tak jak te z maja, oczywiście z uwzględnieniem kwartalnej waloryzacji. Znowelizowana ustawa poprawia sytuację jedynie przyszłych emerytów, którzy przejdą na emeryturę w czerwcu w kolejnych latach. Ustawodawca nie wziął jednak pod uwagę emerytów, którzy już zdążyli przejść na emeryturę w czerwcu.

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik<<<

>>>Praca za granicą a emerytura. Sprawdź, po ilu latach pracy nabywa się prawo do emerytury w różnych krajach<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *