Praca Na Emeryturze Logo

Jakie zmiany dla dorabiających emerytów?

Redaktor
29 marca 2021

Emeryci w Polsce mogą dorabiać bez żadnych ograniczeń oraz limitów. Dzięki dodatkowej możliwości dorabiania, do comiesięcznej emerytury dochodzi jeszcze pensja, a co za tym idzie wzrasta też sama emerytura. Wystarczy tylko wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o jej przeliczenie.

Dziś osoby pobierające świadczenie na starych zasadach mogą przeliczać emeryturę po zakończeniu każdego kwartału, natomiast Ci, którzy pobierają emeryturę na nowych zasadach mają możliwość przeliczać świadczenie tylko raz do roku.

Czytaj też >>> Jak dostać emeryturę wyższą o 10 procent dzięki waloryzacji składek? <<<

Szykowany jednak rządowy projekt o „zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw” wprowadzi ważne zmiany w sposobie przeliczania, na którym stratni będą emeryci starego portfela. Za projekt odpowiada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Zmiany mają wejść w życie już w kwietniu 2021 roku.

Na pierwszy ogień idzie ujednolicenie terminów, kiedy będzie można wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o przeliczenie świadczenia. Osoby uprawnione do starych emerytur, nie będą już mogły występować o przeliczenie co kwartał, tak jak to było dotychczas, ale tylko raz do roku, tak jak to ma miejsce przy nowych emeryturach.

Następna zmiana dotyczy zasad przeliczania. Ci, którzy mają nową emeryturę będą mogli przeliczać ją tak jak do tej pory. Osoby, które pobierają stare emerytury czeka jednak zmiana. Świadczenia osób, które są aktywne zawodowo, będą podwyższane w ramach przeliczenia poprzez doliczenie po 1,3% z racji każdego roku składkowego.

Ta nowelizacja także jest niekorzystna dla świadczeniobiorców starego portfela. Przy obecnym przeliczeniu zyskują oni dwukrotnie: korzystają z wyższej kwoty bazowej, od której jest liczona wartość świadczenia oraz zyskują na doliczeniu nowego okresu składkowego, co wpływa na wyższą wartość emerytury. Niestety, po wprowadzonych zmianach nie będzie już możliwości skorzystania z nowej kwoty bazowej, a co za tym idzie dorabianie do emerytury będzie mniej opłacalne.

>>> Co robić na emeryturze i jak się do niej przygotować? Poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *