Praca Na Emeryturze Logo

Jest ponownie szansa na wyższe emerytury dla kobiet z rocznika 1953

Redaktor
23 maja 2019

Senat przygotowuje projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Trzy miesiące będą miały kobiety urodzone w 1953 r., wcześniejsze emerytki, na złożenie wniosku o ponowne przeliczenie zaniżonych świadczeń – przewiduje projekt.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, do którego odnosi się projekt, zapadł 6 marca 2019 r. Sędziowie uznali, że ustawodawca naruszył ustawę zasadniczą, wprowadzając z zaskoczenia dotąd nieznaną zasadę obniżenia emerytury powszechnej o kwoty uprzednio pobranych wcześniejszych emerytur.

W najgorszej sytuacji znalazły się panie z rocznika 1953, które nie mogły skorzystać z możliwości ubiegania się o wyższą emeryturę w wieku powszechnym (czyli 60 lat). 1 stycznia 2013 r. zaczął obowiązywać zaskarżony przepis, tymczasem one dopiero w 2013 r. osiągały ten wiek. Ich emerytury były niższe, niż gdyby przepisy nie zostały zmienione.

Nowy projekt zakłada, że wszystkie uprawnione kobiety będą mogły złożyć wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury bez względu na to, ile czasu upłynęło od wydania przez ZUS decyzji. Te przepisy umożliwiłyby przeliczenie świadczeń 74,5 tys. kobiet, w tym 60 tys., których decyzje zostały wydane ponad pięć lat temu.

Matczyne emerytury. Dla matek, które urodziły 4 lub więcej dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *